REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Barokowy pałac odzyskuje blask

  • Autor: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
  • 24 lip 2018 15:17
fot. shutterstock

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu realizuje projekt przebudowy i remontu konserwatorskiego, znajdującego się na toruńskiej starówce, barokowego pałacu Dąmbskich.

REKLAMA

- Przebudowa pałacu Dąmbskich jest projektem bardzo ambitnym. Obecnie możemy obserwować zarys finalnego wyglądu wnętrza tego pięknego budynku, które udostępnimy dla widzów na początku przyszłego roku. Docelowo w pałacu będzie się mieściła mała scena Teatru Muzycznego o wysokości dwóch kondygnacji, z widownią na 150 miejsc – powiedział marszałek Piotr Całbecki.

Na obecnym etapie dobiegają końca kluczowe prace rozbiórkowe, konstrukcyjne i odtworzeniowe. W najbliższym czasie w jego pomieszczeniach rozpocznie się montaż stolarki okiennej. Sukcesywnie począwszy od dolnych kondygnacji, niebawem rozpoczną się również prace wykończeniowe, w tym prace tynkarskie, renowacja i odtworzenie posadzek. W wyniku zrealizowanych do tej pory zadań, w budynku wyłania się docelowy układ pomieszczeń, dzięki czemu można zwizualizować sobie chociażby ostateczną kubaturę i kształt sali teatralnej. Wszelkie prace w pałacu Dąmbskich prowadzone są pod stałym nadzorem konserwatora zabytków - podaje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W oficynie, przeznaczonej na pomieszczenia biurowe teatru, zakończone zostały prace wyburzeniowe i odtworzeniowe. Obecnie prowadzony jest montaż stolarki okiennej. Gotowe są również instalacje sanitarne, elektryczne i teletechniczne. Pomieszczenia czekają na montaż płytek, posadzek oraz prace tynkarskie.

Sala widowiskowa w pałacu będzie miała charakter wielofunkcyjny. Specjalne rozwiązania konstrukcyjne związane z budową stropu, widownią składaną do poziomu podłogi i podestami scenicznymi o regulowanej wysokości, pozwolą na stworzenie jednolicie płaskiej powierzchni z możliwością jej wykorzystania również dla celów innych niż teatralne.

W celu przystosowania sali teatralnej do pełnionych przez nią funkcji, konieczna była gruntowna przebudowa i wzmocnienie stropu, tak aby mógł wytrzymać obciążenie zebranej widowni oraz techniki scenicznej. W ramach prowadzonych prac konstrukcja dachu zostanie wzmocniona, a zastosowane rozwiązania pozwoliły odsłonić dla widzów spadzisty dach nadając tym samym niecodziennego klimatu sali teatralnej.

Wybranym w przetargu wykonawcą robót jest konsorcjum budowlane złożone z Przedsiębiorstwa Handlowo-Usługowego Mega z Inowrocławia i spółki Bud-Eko z Torunia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie