REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Basen w łódzkim Orientarium wypełnia się wodą. Pływać w nim będą rekiny

  • Autor: PAP
  • 11 maj 2021 12:21
Basen w łódzkim Orientarium wypełnia się wodą. Pływać w nim będą rekiny
Zbiornik wodny dla rekinów i płaszczek powstającego w Łodzi Orientarium jest wypełniany słoną wodą. fot. UM Łódź / Paweł Konowski

Zbiornik wodny dla rekinów i płaszczek powstającego w Łodzi Orientarium jest wypełniany słoną wodą. Podwodny tunel będzie jedną z największych atrakcji obiektu.

REKLAMA

  • Kończą się prace przy budowie łódzkiego orientarium. Po próbach technicznych teraz trwa wypełnianie słoną wodą basenu dla rekinów. 
  • Podwodny tunel - jak zapewniają władze miasta - będzie jedną z największych atrakcji orientarium.
  • Z tunelu pod zbiornikiem już po wakacjach oglądać będzie można podwodny świat - podał Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu.

"Z jednej strony basen z rekinami i płaszczkami, z drugiej rafa koralowa. Tunel ma długość 26 metrów, a baseny znajdujące się nad nim zmieszczą prawie trzy miliony litrów wody" - poinformował prezes spółki Miejski Ogród Zoologiczny w Łodzi.

Przeczytaj także >> 
Inspiracje śródmiejskimi kamienicami w II etapie łódzkiej inwestycji

"W marcu i kwietniu oczyszczano zbiornik za pomocą wody tymczasowej, obecnie rozpoczęło się finalne napełnianie. Woda nalewana jest do basenu stopniowo, już zasolona" - podał. "Potrwa to kilka tygodni, bo każdego dnia możemy wpuścić tylko określoną masę wody. Jak niecka się wypełni, rozpocznie się proces dojrzewania biologicznego - przekazał prezes łódzkiego zoo.

"Niebawem rozpocznie się zarybianie mniejszych zbiorników, a potem głównego zbiornika z rekinami. Łącznie będziemy mieli kilkadziesiąt gatunków ryb. Część będzie pływała w toni wodnej, część będzie przebywać na dnie" - zapewnił kierownik biotopów wodnych w łódzkim zoo Adam Danielak.

"Każdy poziom akwarium będzie zapełniony rybami. W basenie rekinów, który mieści 3000 metrów sześciennych wody, pojawią się ryby chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe, między innymi rekiny i płaszczki, w tym rzadkie i bardzo oryginalne gatunki jak Rhina anclystoma (tzw. ryba gitara - PAP) " - wyjaśnił. "W zbiorniku rafy koralowej będzie około 30 gatunków niedużych ryb - typowe gatunki, które można spotkać na rafach, w różnych rozmiarach i kolorach. Na dnie pojawi się tak zwana płaszczka niebieskoplama" - zaznaczył.

Oprócz ryb i zwierząt morskich w basenach, w łódzkim orientarium podziwiać będzie można ogrody roślin z południowo-wschodniej Azji i z Australii. Będzie to egzotyczna tropikalna zieleń. Rośliny, krzewy, bluszcze i trawy zasadzone tutaj pochodzą z Laosu, Hongkong, Indii i Filipin i z Antypodów.

W orientarium będą także m.in. wybiegi dla słoni indyjskich, panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów oraz woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich.

Koszt budowy orientarium to ponad 260 mln zł. Transport części zwierząt ma się odbywać w wakacje. Otwarcie obiektu planowane jest na jesień tego roku. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht

hub/ robs/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie