×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bazylika Katedralna w Sandomierzu będzie jak nowa

  • Autor: PAP
  • 17 lip 2018 15:06
  • Aktualizacja: 17 lip 2018 15:05
Bazylika Katedralna w Sandomierzu będzie jak nowa
fot. unsplash

Odnowienie ścian oraz sklepień nawy głównej i naw bocznych Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu to cel rozpoczętych właśnie w zabytkowym, XIV-wiecznym obiekcie prac renowacyjnych. Prace konserwatorskie mają potrwać do końca 2019 r.

REKLAMA

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu ks. Tomasz Lis, w świątyni trwają prace przygotowawcze, polegające na ustawieniu rusztowań; zabezpieczany jest też zabytkowy wystrój kościoła.

Prace konserwatorskie mają potrwać do końca 2019 r. i będą podzielona na etapy. Na początku renowacja obejmie nawę główną katedry, potem - jej nawy boczne. Remont dotyczy zarówno konserwacji polichromii na sklepieniach i ścianach, jak i odnowienia kamiennych żeber, łuków i filarów.

Jak powiedział PAP proboszcz parafii katedralnej ks. Zygmunt Gil, podczas remontu świątyni będą prowadzone także badania sprawdzające, czy pod warstwą malowideł pochodzących z lat 30. ub. wieku nie znajdują się starsze. Polichromia, autorstwa Jana Bukowskiego, przedstawia m. in. symbole astralne i zwierzęce, tekst "Bogurodzicy" i herby dawnych województw.

Zakres i technologia prac wynika z opracowanego programu, uzgodnionego z konserwatorem zabytków. W czasie renowacji świątyni wierni i zwiedzający katedrę będą mogli poruszać się po jej wnętrzu tylko na wyznaczonych obszarach.

Przedsięwzięcie o wartości ok. 7,5 mln zł jest realizowane dzięki wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (ok. 85 proc. kosztów przedsięwzięcia). Wkład własny parafii katedralnej pochodzi ze składek księży Diecezji Sandomierskiej.

Projekt zakłada także przedsięwzięcia promocyjne, m. in. realizację wirtualnego spaceru po katedrze i filmu, które będą udostępniane w internecie, wydanie ulotek turystycznych, montaż tablicy informacyjnej (dostępnej także dla osób z dysfunkcją wzroku), organizację konferencji naukowych poświęconych pracom konserwatorskim prowadzonym w katedrze.

Ks. Gil podkreślił, że w kolejnych latach niezbędny będzie remont znajdujących się w świątyni XVII-wiecznych organów.

Gotycka katedra w Sandomierzu - reprezentacyjny kościół diecezji, zaliczany do najcenniejszych zabytków miasta i województwa świętokrzyskiego - została wzniesiona w miejscu kolegiaty romańskiej, zniszczonej podczas najazdów Tatarów w XIII w. i Litwinów w 1349 r.

Od 2008 r. m. in. dzięki środkom Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lokalnych samorządów i sandomierskiej Kurii Diecezjalnej, konserwacji poddano poszczególne elementy zabytkowej budowli. To np.: malowidła bizantyjsko-ruskie w prezbiterium, późnobarokowe i rokokowe ołtarze, Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej, zakrystie. Zmodernizowano także instalację elektryczną, system nagłośnienia i zabezpieczenia obiektu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie