Stocznia Cesarska Development (wcześniej działająca pod nazwą Edonia) wybrała renomowaną pracownię architektoniczną z Warszawy, która zaprojektuje cztery nowe budynki mieszkalne.
Pierwszy etap projektu „Placu Dyrekcyjnego” obejmie również renowację dwóch historycznych budynków - „Dyrekcji” (budynku biurowego) i dawnej Remizy. Budynek Dyrekcji zostanie repozycjonowany - po renowacji będzie oferował różnorodne powierzchnie biurowe i wspólne udogodnienia, dostosowane do potrzeb mniejszych firm i start-upów. Dawna Remiza zmieni się w wyjątkowe miejsce gastronomiczne.
Opracowywane już projekty adaptacji obu historycznych budynków zostaną zintegrowane z projektem BBGK Architekci, w wyniku czego powstanie wielofunkcyjny i tętniący życiem obszar miejski.
Projekt „Placu Dyrekcyjnego” to pierwszy etap w realizacji masterplanu terenu Stoczni Cesarskiej w Gdańsku, opracowanego przez pracownię Henning Larsen z Kopenhagi, BBGK Architekci z Warszawy oraz gdańską pracownię A2P2 . Serce projektu ma stanowić nowy plac pomiędzy oba historycznymi budynkami, który będzie pełnił funkcję głównej przestrzeni publicznej i stanie się łącznikiem Stoczni Cesarskiej z przyległą Drogą do Wolności, prowadzącą do sali BHP, historycznej bramy stoczniowej nr 2 i Pomnika Poległych Stoczniowców.
- BBGK Architekci przekonało nas swoimi pomysłami, jak interpretować i przetłumaczyć elementy unikalnej tożsamości Gdańska we współczesną architekturę, stawiając dziedzictwo Stoczni i jej tożsamość w centrum uwagi - mówi Gerard Schuurman, Dyrektor Projektu Stoczni Cesarskiej.
Plac Dyrekcyjny, zlokalizowany w południowo-zachodnim narożniku Stoczni Cesarskiej, był główną sceną wielu historycznych wydarzeń w latach 70. i 80., które doprowadziły do upadku komunizmu w Europie Wschodniej. Jest to miejsce, w którym gromadzili się Stoczniowcy, aby przed oknami Dyrektora Stoczni Gdańskiej walczyć o swoje prawa i o demokrację.
Zainspirowany silnym poczuciem wspólnoty, która w tamtych czasach zgromadziła ludzi, napędzając aktywizm i gotowość do współpracy, Inwestor uważa Plac Dyrekcyjny za miejsce, które zainicjuje powstanie nowej społeczności na terenie Stoczni Cesarskiej - dla pracowników firm, mieszkańców i gości.
- To miejsce ma wielowarstwowe dziedzictwo, które ukształtowało ekonomiczną i polityczną historię Gdańska i Polski. Bardzo się cieszymy, że możemy ukształtować jego przyszłość. Obszar postoczniowy powinien stać się ponownie ważną częścią miasta. Staramy się jak najlepiej wykorzystać jego wartość zabytkową i emocjonalną, tak by była dostępna dla wszystkich – mieszkańców i gości - mówi Wojciech Kotecki, partner w BBGK Architekci.
Wybór pracowni BBGK Architekci stanowi ważny krok w rozwoju poprzemysłowego i historycznego terenu nadwodnego, położonego w sercu Gdańska. Stocznia Cesarska to teren o łącznej powierzchni 16 ha w pobliżu Starego Miasta, zlokalizowanego w odległości krótkiego spaceru od Dworca Głównego.
Na początku tego roku Stocznia Cesarska Development wybrała pracownię Henning Larsen z Kopenhagi jako głównego projektanta tego wielofunkcyjnego projektu o potencjale 400 000 mkw.
W najbliższych miesiącach Inwestor zamierza opracować projekt koncepcyjny w ścisłym dialogu z organami ochrony zabytków.
architekt Iliard Architecture & Project Management
założyciel, główny projektant Koziarski Pracownia Projektowa
Architekt-Partner, Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
współzałożyciel, architekt Forbis Group
właściciel, architekt Archas Design
Architekt Tremend