×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Będą konsultacje społeczne w sprawie parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2021 09:36
Będą konsultacje społeczne w sprawie parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem
W poniedziałek w Krakowie rozpoczną się konsultacje ws. parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem. fot. Shutterstock

W poniedziałek w Krakowie rozpoczną się konsultacje ws. parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem. Utworzenie Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem ma zabezpieczyć istniejącą zabudowę zabytkową i wpłynąć na sposób użytkowania miejskiej przestrzeni.

REKLAMA

  • Od poniedziałku do 19 listopada w Krakowie potrwają konsultacje społeczne w sprawie utworzenia Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem.
  • Po Starym Mieście i Nowej Hucie byłby to trzeci obszar miasta chroniony w ten sposób.
  • Kazimierz ze Stradomiem jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest częścią historycznego zespołu miasta, uznanego przez prezydenta RP za Pomnik Historii.

Chodzi m.in. o ochronę krajobrazu, likwidację chaosu reklamowego i ograniczenie hałasu w dzielnicy chętnie i tłumnie odwiedzanej przez mieszkańców i turystów. 

"W ostatnich latach teren ten został poddany komercjalizacji, a miejscami wręcz brutalnemu zawłaszczaniu przestrzeni miejskiej na cele związane z różnymi aktywnościami gospodarczymi. Odbyło się to ze szkodą dla estetyki, jakości przestrzeni publicznej, zabytkowej architektury, możliwości ekspozycji najcenniejszych obiektów oraz spowodowało obniżenie jakości życia mieszkańców" - mówiła PAP dyrektor Wydziału Kultury Katarzyna Olesiak.

Jak podkreśliła utworzenie Parku kulturowego Kazimierz ze Stradomiem ma zabezpieczyć istniejącą zabudowę zabytkową i wpłynąć na sposób użytkowania miejskiej przestrzeni, tak by był on zgodny z oczekiwaniami mieszkańców, władz Krakowa i rekomendacjami ekspertów, którzy przygotowali plan ochrony tego terenu.

Park kulturowy Kazimierz ze Stradomiem będzie graniczył z istniejącym od jedenastu lat parkiem kulturowym Stare Miasto i stanowić będzie dopełnienie ochrony najcenniejszej części miasta wpisanej w 1978 r. na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Mieszkańcy podczas rozpoczynających się konsultacji będą mogli odnieść się do projektu uchwały ws. parku kulturowego. Zapisano w niej bardzo szczegółowe regulacje dotyczące m.in. sposobu prowadzenia robót budowlanych, umieszczania szyldów i reklam, ustawiania kawiarnianych ogródków i czasu ich funkcjonowania, handlu obwoźnego.

Zgodnie z projektem uchwały roboty budowlane na Kazimierzu powinny być prowadzone tak, by zachowana została zabytkowa stolarka okienna, witryny sklepowe i bramy wejściowe. Zakazane będzie montownie szyldów, markiz i daszków zasłaniających detale architektoniczne i widok na zabytki. Ogródki gastronomiczne od niedzieli do czwartku będą mogły działać do g. 22 a w piątki i soboty do g. 24. Użyte w nich parasole będą mogły mieć kolory biały, beżowy lub szary. Podobnie jak w innych parkach kulturowych zakazany będzie handel w bramach i sieniach budynków i nie można będzie oferować do sprzedaży towarów przed budynkami za wyjątkiem kwiatów, owoców, warzyw i książek. Pozostawiono możliwość działania miejskich targowisk na placu Nowym i placu Wolnica. W uchwale dokładnie wskazano, gdzie będą mogły stać foodtrucki.

W ramach konsultacji społecznych zaplanowano telefoniczne dyżury ekspertów (3,10 i 17 listopada tel. 511 749 464), spacer po dzielnicy w pierwszej połowie listopada, a 19 listopada o g. 18.00 debatę online z udziałem ekspertów. Swoje uwagi krakowianie będą mogli zgłosić wypełniając formularz dostępny do 14 listopada m.in. na stronie: www.obywatelski.krakow.pl oraz www.parkikulturowe.krakow.pl .

Nowy park kulturowy ma obejmować ok. 120 ha, a jego granice byłby wytyczone wzdłuż ulic Starowiślnej i Grzegórzeckiej, wzdłuż nasypu kolejowego aż do mostu kolejowego na Wiśle, następnie środkiem nurtu Wisły do Mostu Dębnickiego, a od północy wzdłuż Bulwarów Wiślanych.

Krakowscy radni już w kwietniu 2019 zobowiązali prezydenta do podjęcia prac nad utworzeniem Parku Kulturowego Kazimierz. Wskazywali na "niepokojące zjawisko monofunkcyjności" Kazimierza, który staje się "zagłębiem" rozrywkowym pełnym kawiarni, pubów i restauracji oraz na postępującą degradację jego substancji historycznej. Podkreślili, że jak pokazuje przykład Starego Miasta, gdzie przepisy o Parku Kulturowym obowiązują od 2012 roku, jest to sposób, by zapobiec wielu złym zjawiskom.(PAP)

autor: Małgorzata Wosion

wos/ dki/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie