REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Będzie przebudowa bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód

  • Autor: PAP
  • 27 lip 2021 11:38
Będzie przebudowa bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód
Fot. Shutterstock

Spółka PKP Intercity podpisała umowę na gruntowną przebudowę bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód, jednej z głównych stacji postojowych dla pociągów przewoźnika, m.in. Pendolino.

REKLAMA

Przebudowa bocznicy kolejowej znajdującej się przy ul. Składowej 17 ma na celu podniesienie standardu utrzymania taboru. Każdego dnia przygotowywanych do trasy jest tam kilkadziesiąt pociągów przewoźnika.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał podczas podpisania umowy we wtorek, że jest to jedno z 17 przedsięwzięć dotyczących przebudowy bocznic kolejowych zaplanowanych przez przewoźnika w całym kraju.

"To jest duża inwestycja PKP Intercity, ale dzięki temu zyskujemy poczucie bezpieczeństwa i komfortu oraz przekonanie, że polskie koleje będą na wskroś nowoczesne i będą mogły konkurować z każdym z przewoźników, który tutaj będzie chciał realizować usługi przewozowe" - ocenił Adamczyk.

Według niego na zdegradowanej bocznicy kolejowej Kraków Główny Zachód powstanie nowoczesne zaplecze techniczne do obsługi pociągów pasażerskich za blisko 44,8 mln zł.

"Ta inwestycja budowana jest dla pasażerów - pozwoli ona w sposób planowy, płynny i w krótkim czasie obsługiwać pociągi pasażerskie i wagony. To przedsięwzięcie wymaga zastosowania nowoczesnych technologii i takie będą tu zastosowane" - wskazał minister.

Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity podkreślił, że stacja postojowa w Krakowie jest jednym ze strategicznych obiektów w spółce o dużym znaczeniu dla codziennego ruchu pociągów PKP Intercity.

Podpisana we wtorek umowa ze spółką Dombud SA na przebudowę krakowskiej stacji postojowej zakłada realizację prac w ramach trzech głównych zadań. Pierwsze z nich - przebudowa sieci sprężonego powietrza oraz przebudowa instalacji wodnej i budowa stacjonarnej instalacji do odfekalniania wagonów jest elementem unijnego projektu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Pozostałe dwa zadania obejmują m.in. przebudowę sieci i urządzeń grzewczych składów oraz zasilania składów pociągów, a także oświetlenia i sieci trakcyjnej, a także przebudowę budynku głównego warsztatowo-magazynowego do obsługi wagonów. Na realizację całej inwestycji wykonawca będzie mieć maksymalnie 30 miesięcy od dnia zawarcia umowy.

Według przedstawicieli spółki w efekcie przebudowy i modernizacji stacji postojowej zoptymalizowany zostanie czas obsługi pojazdów, poprawiona zostanie gospodarka wodna obiektu oraz możliwe będzie kompleksowe czyszczenie taboru i przygotowanie do trasy pociągów wyjeżdżających z Krakowa.

Modernizacja bocznicy kolejowej w Krakowie to element największego programu inwestycyjnego w historii spółki - "PKP Intercity - Kolej Dużych Inwestycji". Jego celem jest modernizacja i zakup nowego taboru oraz dalsze podnoszenie komfortu podróży, a także modernizacja stacji postojowych.

Program przewiduje przebudowę 17 bocznic kolejowych w całej Polsce z zastosowaniem w nich nowoczesnych rozwiązań, redukujących negatywny wpływ na środowisko. Ponadto PKP Intercity planuje do pokrycia częściowego zapotrzebowania na energię elektryczną wykorzystać na swoich stacjach postojowych odnawialne źródła energii w postaci paneli fotowoltaicznych. Do 2030 roku PKP Intercity wyda na unowocześnianie zapleczy technicznych ponad 2,5 mld zł.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ je/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie