Mieszkańcy Warszawy zdecydowali: w mieście będzie więcej zielonych wiat przystankowych! Cztery projekty zgłoszone do Budżetu Obywatelskiego 2023 dotyczące Warszawskiego Transportu Publicznego zostały wybrane przez mieszkańców stolicy. Wszystkie dotyczą wiat.
Aż 26 zielonych dywanów ma się pojawić na Targówku. Projekt „Zielone przystanki autobusowe na Targówku” zakłada wyłożenie rozchodnikiem dachów wiat na przystankach: Młodzieńcza (01, 02, 03, 04), Bohuszewiczówny (01 i 02), Przy Grodzisku (01 i 02), Chodecka (01 i 02), DKS Targówek (01 i 02), Lusińska (01), Handlowa (01), Rembielińska (01 i 02), Malborska (01 i 02), Szpital Bródnowski (03 i 04), CH Targówek (01 i 03), Łojewska (01), Metro Trocka (01, 03 i 06).
Realizacja projektu „Zielone przystanki autobusowe w Rembertowie” oznacza wymianę dwóch wiat przystankowych na takie, które będą miały dachy pokryte rozchodnikiem. To przystanki Rembertów-Ratusz 01 oraz Rembertów-Akademia 01. Wiaty trzeba wymienić, bo te które są dziś, nie utrzymają większego obciążenia dachu.
Z kolei na Ursynowie mieszkańcy chcieliby zazielenić osiem wiat w ramach projektu „Łąki na przystankach”. Są to przystanki przy metrze Natolin i Imielin: Metro Natolin (01, 02, 03, 04), Metro Imielin (01, 02) oraz Polinezyjska 03 i Lanciego 01.
Nowe wiaty staną też na Bemowie(projekt „By nie moknąć na przystankach – wiaty autobusowe”). W tym przypadku chodzi o przystanki przy ulicy Obrońców Tobruku (Osiedle Leśne 01 i 02 oraz Fort Bema 01 i 02) – dziś nie ma przy nich zadaszeń. Wiaty będą wyposażone w instalację fotowoltaiczną i zielone dachy, a przeszklenia zostaną odpowiednio oznakowane, żeby nie rozbijały się o nie ptaki.
Obsadzanie wiat przystankowych roślinnością pomaga dbać o czystość powietrza. Rozchodnik ogranicza zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza, a w czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do tak bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Rozchodnik dzięki długiemu okresowi kwitnienia sprzyja także owadom. I jest łatwy w utrzymaniu – dobrze znosi wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Jest on niemal bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie.
Głosowanie na pomysły zgłoszone w ramach 9. edycji budżetu obywatelskiego trwało od 15 do 30 czerwca. Mieszkańcy mogli wybierać spośród 1327 propozycji: 1189 dzielnicowych i 138 ogólnomiejskich. Łącznie udział w głosowaniu wzięło 88 861 osób (więcej kobiet niż mężczyzn), a aż 99 proc. głosów zostało oddanych drogą elektroniczną.
Prezes Zarządu, Projektant BULANDA MUCHA Architekci
Właściciel UGO architecture
Prezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Wiceprezes, Generalny Projektant AGG – Architekci Grupa Grabowski Sp. z o.o.
Prezes Atelier Loegler Architekci Sp. z o.o.
Generalny Architekt, Właściciel Maćków Pracownia Projektowa Sp. z o.o.