×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Beton jest seksi

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 maj 2015 11:50
  • Aktualizacja: 22 maj 2015 13:36
Beton jest seksi
Aranżacja z betonu, Emkwadrat Architekci

Beton architektoniczny zaczyna pojawiać się w wielu wcześniej niespotykanych miejscach. Obecnie nikogo nie dziwi już zastosowanie tego materiału jako wykończenie elewacji, podłóg czy ścian.

REKLAMA

Jak mówi Jędrzej Zdziechowski, kierownik ds. Rozwoju Konstrukcji Budowlanych w Lafarge, w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych czy Australii istnieją normy lub wytyczne, które w dosyć jasny sposób opisują pojęcie betonu architektonicznego, jego kategorii. W Polsce, jak mówi  Zdziechowski, wciąż mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie architekt oczekuje czegoś innego od betonu architektonicznego niż wykonawca. W konsekwencji ostateczny efekt nie zadowala nikogo.

- Coraz częściej mamy do czynienia z betonowymi meblami - biurkami, trotuarami, a nawet całymi blatami kuchennymi, łącznie ze zlewami. Dodatkowo widzimy zastosowanie betonu jako materiału do produkcji różnych bibelotów czy biżuterii - mówi Jędrzej Zdziechowski.

Granice zastosowania betonu wciąż są przesuwane w rejony, które jeszcze nie tak dawno nie były brane pod uwagę. Widać, że beton zaczyna być stosowany nie tylko jako materiał konstrukcyjny, ale również może być atrakcyjny dla artystów.

- Beton architektoniczny jest materiałem z jednej strony solidnym i trwałym, z drugiej plastycznym i dającym nieograniczone możliwości kształtowania unikatowych wzorów i obiektów. Zwany płynnym kamieniem, dzięki nowoczesnym metodom prefabrykacji, pozwala projektantom tworzyć dowolne formy - mówi architekt Anna Irek z pracowni EMKWADRAT Architekci.

Jędrzej Zdziechowski potwierdza, że widać bardzo duże zainteresowanie architektów możliwościami zastosowania betonu jako materiału do wykończenia. - W trakcie spotkań i dyskusji z architektami na temat "betonów architektonicznych" otrzymujemy informacje, że jest to temat, który budzi bardzo duże zainteresowanie, a czasami wręcz fascynację - mówi.

Architekci wciąż poszukują nowych możliwości na ulepszenie swych dzieł.

Jak podkreśla Anna Irek, faktura betonu może być różnorodnie modyfikowana zmieniając całkowicie swoje oblicze np. poprzez barwienie w masie, trawienie kwasami, piaskowanie, polerowanie. - Wiele twarzy i szczerość materiału, jakim jest beton architektoniczny w połączeniu z odpowiednią technologią, pozwalają na zastosowanie tworzywa na wielu polach architektury i designu - dodaje Anna Irek.

Przykładem wykorzystania betonu architektonicznego we wnętrzach, nawet biurowych, jest projekt architektów z Mokaa Architekci dla firmy Petrokrak. Wnętrza zaprojektowane przez architektów wykończone zostały w odcieniach szarości z fornirami z orzecha amerykańskiego, betonem architektonicznym i białym lacobelem, który stanowi tablicę do pisania.

Firma Lafarge produkuje gamę betonów do różnorakiego zastosowania - w tym betonów specjalnych. Wśród nich są również betony, które nadają się do wykorzystania jako beton architektoniczny lub beton do wykończenia fasad.

 - Produkujemy beton architektoniczny zgodnie z wytycznymi zawartymi w zamówieniu (lub projekcie). Posiadamy również beton Artevia Kolor i beton Agilia, które nadają się do zastosowania jako wykończenia fasad i mogą być wtedy również nazywane "betonami architektonicznymi" - mówi Jędrzej Zdziechowski.

Producent jest partnerem SARP, prowadzi szkolenia dla architektów, wykonawców, inspektorów nadzoru, na których przybliża problematykę "betonu architektonicznego". - Chcemy wykształcić w osobach stykających się z betonem architektonicznym poczucie, że wyrażenie "beton architektoniczny" jest czymś, co da się dosyć dobrze opisać, zamówić, a następnie wykonać na budowie. Oprócz wiedzy teoretycznej przedstawiamy również aspekty wykonawcze, które są ważne, aby efekt końcowy zadowalał wszystkich (wykonawcę, architekta, inwestora) - mówi Zdziechowski.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie