REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

BGKN: mamy pomysł, aby rewitalizowane stare kamienice „pracowały”

  • Autor: PAP
  • 05 wrz 2018 09:33
BGKN: mamy pomysł, aby rewitalizowane stare kamienice „pracowały”
fot. pixabay

Mamy pomysł, aby rewitalizowane kamienice w centrach miast następnie „pracowały” na nowe inwestycje, które mogliby zasiedlać ich wcześniejsi mieszkańcy - mówił we wtorek na Forum Ekonomicznym w Krynicy prezes spółki BGK Nieruchomości Mirosław Barszcz.

REKLAMA

Barszcz odpowiedział w ten sposób na postulat rozszerzenia programu Mieszkanie Plus o rewitalizację starej tkanki mieszkaniowej, zwykle położonej w centrach miast, sformułowany podczas dyskusji na jednym z paneli Kongresu przez burmistrza Brzegu Jerzego Wrębiaka.

"Mamy w wielu miastach budynki, które są w bardzo złym stanie technicznym. (…) Żaden deweloper tam nie zainwestuje, bo dla niego to nie będzie opłacalne. Natomiast, żeby chronić też ład przestrzenny, wspomagając gminy, aby nie szukały terenów poza granicami miasta, tylko żeby w pierwszej kolejności były zainteresowane rewitalizacją substancji zabytkowej w mieście" - mówił Wrębiak.

Odpowiadający mu wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń pochwalił przytoczone przez burmistrza Brzegu tamtejsze rozwiązania w ramach gminnego programu rewitalizacji, m.in. dotowanie wspólnot mieszkaniowych. Zaznaczył też, że część regionów powoli rozdysponowuje unijne środki na tego typu cele.

Soboń podkreślił, że chodzi często o nieruchomości bardzo dobrze położone, w przypadku których zestawienie kosztów z efektami bywa bardzo atrakcyjne. Przypomniał o umożliwionej ostatnimi zmianami legislacyjnymi tzw. szybkiej ścieżce związanej z uchwałami lokalizacyjnymi, które można stosować także do inwestycji rewitalizacyjnych.

Włączając się do odpowiedzi Barszcz zaakcentował, że rewitalizacja starej tkanki mieszkaniowej jest trudna, szczególnie w dużych miastach. Często chodzi bowiem o lokalizacje, które "są wręcz za dobre": koszty utrzymania tego rodzaju kamienic nie korespondują z dochodami zamieszkujących je zazwyczaj osób.

"Przymierzaliśmy się parę razy do tego tematu i wydaje nam się, że rozwiązaniem byłoby z jednej strony zrobienie inwestycji może nie superpremium w lokalizacjach, w których mogliby zamieszkać mieszkańcy takiej zdewaluowanej tkanki, a z drugiej odremontować tego rodzaju kamienice - wtedy wykorzystać je, aby pracowały jako pewna wartość, nie jako mieszkania komunalne" - zasygnalizował prezes BGKN.

"Być może to jest jakiś pomysł, ale jeszcze takiego projektu nie mieliśmy do tej pory; być może będziemy próbowali poeksperymentować, gdy już zrobimy te 100 tys. mieszkań" - dodał Barszcz, nawiązując do wcześniejszych deklaracji zaoferowania 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus do końca 2019 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie