REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Biała Fabryka znów zalśni. Za... 13 mln złotych

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2017 15:30
Biała Fabryka znów zalśni. Za... 13 mln złotych

Remont elewacji i wnętrz Białej Fabryki oraz przebudowa domków w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej to część prac, które w ciągu dwóch lat przeprowadzone będą w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Wartość inwestycji to 13 mln zł, 9 mln zł to dotacja UE.

REKLAMA

- Dzięki uzyskanym środkom po zakończeniu remontu otworzymy w Muzeum trzy nowe wystawy stałe. Obecnie brakuje u nas wystawy historycznej i taka właśnie powstanie w budynku Białej Fabryki od strony ul. Piotrkowskiej. Ekspozycja połączy historię fabryk i Łodzi z posiadanymi przez nas zabytkowymi maszynami. Osią porządkującą treści będą surowce używane przez fabryki włókiennicze, jak np. bawełna i wełna - podkreśliła dyrektorka łódzkiego Muzeum Włókiennictwa Aneta Dalbiak.

Wystawa poświęcona technologii włókienniczej będzie zajmować dwa dolne piętra skrzydła A Białej Fabryki, natomiast pozostałe kondygnacje przeznaczone będą na ekspozycje czasowe. Z kolei we wszystkich domkach robotniczych znajdujących się w Skansenie stworzone zostaną rekonstrukcje wnętrz mieszkalnych oraz warsztatów rzemieślniczych - od połowy XIX wieku po lata 80. XX w.

- Wystawa oparta będzie o tzw. storytelling, do każdej rekonstrukcji zostanie napisana specjalna historia. Opowieści dotyczące historii Łodzi i mieszkańców zrekonstruowanych wnętrz będą przekazywane przez naszych pracowników - dodała Dalbiak.

Trzecia wystawa powstanie także na terenie Skansenu, w drewnianej willi letniskowej przeniesionej z Rudy Pabianickiej. Ekspozycja prezentować będzie dzieje tego obiektu oraz sposoby spędzania wolnego czasu, począwszy od XIX wieku po czasy współczesne. Jak wyjaśniła Dalbiak, willa nie jest obecnie podłączona do żadnych mediów.

Zgodnie z projektem, który otrzymał dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, przeprowadzone zostaną remonty elewacji zachodniej, południowej i północnej oraz wnętrz najstarszego skrzydła zabytkowej Białej Fabryki - budynku A. Planowana jest też renowacja południowej elewacji sąsiadującego z Parkiem Reymonta budynku C oraz przebudowa pomieszczeń w budynkach B i D. Zabytkowe obiekty w Skansenie Łódzkiej Architektury Drewnianej zyskają m.in. centralne ogrzewanie i zostaną przystosowane do nowych celów wystawienniczych.

- Rozpoczniemy od prac na terenie skansenu, który obecnie - m.in. ze względu na brak ogrzewania - działa wyłącznie sezonowo. Przez cały czas modernizacji czynne będzie skrzydło D, które zostało zrewitalizowane wcześniej; także ze środków UE. Będziemy starali się stworzyć program, który sprawi, że łodzianie nie stracą kontaktu z naszym Muzeum - zaznaczyła Dalbiak.

Według pracowników Muzeum, największym wyzwaniem w trakcie inwestycji będzie usunięcie z parteru Białej Fabryki ok. 200 zabytkowych maszyn - wiele z nich składa się z niezliczonych elementów i waży po kilka ton. Nie do końca wiadomo jeszcze, gdzie i w jaki sposób zostaną one zabezpieczone.

Jak poinformowała dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi Dagmara Śmigielska, wkład własny miasta w remont Muzeum wynosi ponad 4 mln zł. - Jestem przekonana, że będą to bardzo dobrze zainwestowane pieniądze - zaznaczyła.

Pierwsze prace w Muzeum mają zacząć się na początku przyszłego roku; remont potrwa do końca 2019 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie