
Natura od zawsze uczyła architektów, projektantów i inżynierów. O rozwiązaniach LED, które w spontaniczny sposób korzystają z tego co nas otacza opowiada Maciej Kluś z Firmy KLUŚ Inspiring Solutions. Inspiracje zjawiskami optycznymi w przyrodzie znajdują zastosowanie w przyjaznych systemach oświetleniowych LED.
Podczas białych nocy Słońce chowa się pod horyzont bardzo płytko, zaledwie na kilka stopni, a na skutek rozpraszania światła w górnych warstwach atmosfery nie zapada wówczas całkowita ciemność. Nie ma okresu prawdziwie głębokiej nocy.
„Białe noce” w architekturze to subtelna analogia do natury, która podpowiada, jak projektować produkty i stosować je w symbiozie z architekturą – przekonuje Maciej Kluś.
- Oświetlenie z ukrytym źródłem światła pozwala tworzyć niezwykle „czystą” architekturę, niezakłóconą przez dodatkowe elementy. Zintegrowane z bryłą, schowane źródła światła spajają proces projektowania przestrzeni z oświetleniem. Dzięki temu zyskujemy nowe środki wyrazu, co w rękach projektanta może się przełożyć na spektakularną, bądź niezwykle wyrafinowaną architekturę - mówi Maciej Kluś.
Przykładem opisanego podejścia w projektowaniu, jest rozwiązanie zintegrowanego oświetlenia ze stropem z karton gipsu, w prezentowanej galerii obrazów.
Oprawa DIPOKET z ukrytym źródłem światła dzięki specjalnej soczewkowej osłonie, skupia światło do wartości 30 stopni. Efekt szczeliny z wydobywającym się światłem, tworzy przyjemną atmosferę, jednocześnie umożliwia niczym niezakłócony odbiór prezentowanych w galerii treści wizualnych. Wiązka światła skierowana jest na ścianę pod katem 50 stopni względem sufitu.
Jeśli umiejętnie zinterpretujemy przyrodę, mamy gotowy przepis na piękno i ergonomię w pakiecie – czyli dobre produkty, żartuje Maciej Kluś.
współzałożyciel, wiceprezes zarządu MWM Architekci
Biuro Architektoniczne STRUKTURA
wspólnik MWM Architekci
współzałożyciel, prezes zarządu MWM Architekci
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco