×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

„Białe noce” w architekturze. Jak natura zainspirowała technologię

  • Autor: Materiał powstały we współpracy z firmą Kluś
  • 14 wrz 2022 09:00
  • Aktualizacja: 14 wrz 2022 09:02
„Białe noce” w architekturze. Jak natura zainspirowała technologię
Projekt oświetlenia LED w galerii obrazów z zastosowaniem oprawy DIPOKET zintegrowanej ze stropem z karton gipsu, fot. mat. Kluś

Natura od zawsze uczyła architektów, projektantów i inżynierów. O rozwiązaniach LED, które w spontaniczny sposób korzystają z tego co nas otacza opowiada Maciej Kluś z Firmy KLUŚ Inspiring Solutions. Inspiracje zjawiskami optycznymi w przyrodzie znajdują zastosowanie w przyjaznych systemach oświetleniowych LED.

REKLAMA

Architektura inspirowana naturą

Podczas białych nocy Słońce chowa się pod horyzont bardzo płytko, zaledwie na kilka stopni, a na skutek rozpraszania światła w górnych warstwach atmosfery nie zapada wówczas całkowita ciemność. Nie ma okresu prawdziwie głębokiej nocy.

„Białe noce” w architekturze to subtelna analogia do natury, która podpowiada, jak projektować produkty i stosować je w symbiozie z architekturą – przekonuje Maciej Kluś.

Ukryte źródło światła

- Oświetlenie z ukrytym źródłem światła pozwala tworzyć niezwykle „czystą” architekturę, niezakłóconą przez dodatkowe elementy. Zintegrowane z bryłą, schowane źródła światła spajają proces projektowania przestrzeni z oświetleniem. Dzięki temu zyskujemy nowe środki wyrazu, co w rękach projektanta może się przełożyć na spektakularną, bądź niezwykle wyrafinowaną architekturę - mówi Maciej Kluś.

Przykładem opisanego podejścia w projektowaniu, jest rozwiązanie zintegrowanego oświetlenia ze stropem z karton gipsu, w prezentowanej galerii obrazów.

Aranżacja wnętrza galerii obrazów z wykorzystaniem oprawy DIPOKET: efekt szczeliny z wydobywającym się światłem, funkcjonalnie oświetla obrazy. Ukrywa źródło światła tworząc przyjemną atmosferę. fot. mat. Kluś
Aranżacja wnętrza galerii obrazów z wykorzystaniem oprawy DIPOKET: efekt szczeliny z wydobywającym się światłem, funkcjonalnie oświetla obrazy. Ukrywa źródło światła tworząc przyjemną atmosferę. fot. mat. Kluś

Oprawa DIPOKET z ukrytym źródłem światła dzięki specjalnej soczewkowej osłonie, skupia światło do wartości 30 stopni. Efekt szczeliny z wydobywającym się światłem, tworzy przyjemną atmosferę, jednocześnie umożliwia niczym niezakłócony odbiór prezentowanych w galerii treści wizualnych. Wiązka światła skierowana jest na ścianę pod katem 50 stopni względem sufitu.

Jeśli umiejętnie zinterpretujemy przyrodę, mamy gotowy przepis na piękno i ergonomię w pakiecie – czyli dobre produkty, żartuje Maciej Kluś.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie