REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Białogard z milionami na renowację zabytkowego kościoła

  • Autor: PAP
  • 21 lut 2018 09:40
Białogard z milionami na renowację zabytkowego kościoła
fot. unsplash

Kompleksową renowację ma przejść w tym roku XIV-wieczny kościół parafialny w Białogardzie dzięki prawie 3 mln zł dotacji unijnej w ramach RPO. Umowę w tej sprawie podpisano we wtorek.

REKLAMA

Zabytkowy kościół parafialny pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Białogardzie (Zachodniopomorskie) pochodzi z XIV w. W tym roku jego wnętrze czeka kompleksowa renowacja. Prace prowadzone będą również wokół świątyni.

Koszt planowanych robót wyniesie 3,5 mln zł. Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, prawie 3 mln zł stanowić będzie dotacja unijna z RPO. We wtorek w Białogardzie podpisano umowę między władzami samorządu województwa a parafią ws. przyznania finansowego wsparcia na prace renowacyjne kościoła.

Renowacja kościoła zakłada m.in. zagospodarowanie terenu oraz prace konserwatorskie przy fundamentach oraz elementach konstrukcyjnych sklepienia nawy i naw bocznych. Odnowione zostaną również ściany naw: głównej, północnej oraz południowej. Prace prowadzone będą na ceramicznej posadzce prezbiterium, rekonstrukcja czeka witraże. Dodatkowo zabytek wyposażony zostanie w nowe nagłośnienie.

Prace remontowe zakończoną się w październiku 2018 r.

Zawarta umowa jest kolejną podpisaną przez władze samorządu województwa a beneficjentami, którzy realizować będą dofinansowane z RPO projekty w ramach działania "Dziedzictwo kulturowe". Wsparcie o łącznej w wysokości ponad 40 mln zł ostatecznie pozwoli na renowację 22 zabytków na Pomorzu Zachodnim.

Gotycka świątynia, która poddana zostanie renowacji, położona jest w centrum Białogardu, w pobliżu odnowionej starówki. W wyniku pożarów, które dotknęły zabytek, z jego pierwotnego wnętrza pozostało niewiele elementów. Niektóre trafiły tu z innych kościołów, jak choćby barokowy ołtarz z rozebranego kościoła pw. św. Piotra oraz epitafium Faustusa Knigge ze zniszczonej katedry kołobrzeskiej. W świątyni znajdują się barokowe organy i chrzcielnica, rzeźby gotyckie z XV-XVI wieku oraz trzy mosiężne żyrandole z XVII stulecia.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie