×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Białostockie spodki z wykonawcą remontu

  • Autor: PAP
  • 08 wrz 2022 12:46
Białostockie spodki z wykonawcą remontu
W pierwszej połowie 2025 roku ma zakończyć się przebudowa i modernizacja siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. fot. Shutterstock

W czwartek 8 września podpisano umowę z firmą Budimex, która zrealizuje przebudowę i modernizację siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku. Budowa ma się zakończyć w pierwszej połowie 2025 roku.

REKLAMA

  • W pierwszej połowie 2025 roku ma zakończyć się przebudowa i modernizacja siedzib Podlaskiego Instytutu Kultury w Białymstoku: zabytkowego budynku przy ul. Kilińskiego oraz czterech tzw. spodków.
  • To kolejna po Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku samorządowa placówka kultury, której siedziby zostaną zmodernizowane i przebudowane.
  • Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw prace będą prowadzone w kamienicy przy ul. Kilińskiego, a gdy tam zostaną ukończone, rozpocznie się remont tzw. spodków.
  • Inwestycja będzie kosztowała ok. 60 mln zł.

Podlaski Instytut Kultury (PIK) to samorządowa instytucja kultury, która główną siedzibę ma przy ul. Kilińskiego w Białymstoku, swoje działania realizuje też w należących do niej budynkach tzw. spodkach przy ul. św. Rocha. Do przetargu stanęły dwie firmy, w czwartek podpisano umowę z firmą Budimex, która zrealizuje inwestycję.

To kolejny etap projektu - mówił w czwartek marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki. Powiedział, że inwestycja była bardzo potrzebna, aby stworzyć dobre warunki do pracy i korzystania z oferty tej instytucji. 

Kosicki przypomniał, że projekt został dofinansowany z Rządowego Funduszu Polski Ład w wysokości 52 mln zł, a 7-8 mln zł pochodzi z budżetu województwa podlaskiego. Poinformował, że inwestycja potrwa do marca-kwietnia 2025 roku.

Jak mówiła dyrektorka PIK Barbara Bojaryn-Kazberuk, remont siedzib instytucji był bardzo potrzebny i wyczekiwany od wielu lat. "To jest dla nas ogromny krok naprzód" - powiedziała w imieniu swoim i pracowników.

Inwestycja będzie podzielona na dwa etapy. Najpierw prace będą prowadzone w kamienicy przy ul. Kilińskiego, a gdy tam zostaną ukończone, rozpocznie się remont tzw. spodków.

Bojaryn-Kazberuk mówiła, że w kamienicy zostaną stworzone dobre i przyzwoite warunki pracy. Będzie się tam mieściła duża i nowoczesna sala wystawiennicza, powstanie duża pracownia plastyczna, która do tej pory mieściła się w niewielkim pokoju. Natomiast na parterze będzie działała galeria połączona z prezentacją twórczości ludowej oraz przestrzenią coworkingową.

Natomiast inwestycja w czterech spodkach obejmie zarówno remont jak i przebudowę. Powstanie tam sala koncertowa, multimedialna galeria, sala prób dla zespołu "Kurpie Zielone", a także miejsce dla artystów amatorów. Zostanie zagospodarowany też teren wokół.

Obie siedziby mają zostać dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Jak podawała wcześniej instytucja projekt "Podlaski Instytut Kultury w Białymstoku - rewaloryzacja infrastruktury i kapitału kulturalnego" zakłada, że budynki zyskają termoizolację, nowe instalacje sanitarne, elektryczne, wnętrza będą miały nową aranżację i nowoczesne wyposażenie. Zakupione zostaną między innymi urządzenia nagłośnieniowe, oświetleniowe, muzyczne, system wystawienniczy na potrzeby edukacji kulturalnej, telebim multimedialny, umeblowanie.

Przedstawiciel firmy Budimex Andrzej Sowa mówił, że firma ma doświadczenie w takich inwestycjach; realizuje m.in. remont i przebudowę Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Ocenił, że termin realizacji inwestycji w PIK, w ciągu 30 miesięcy od podpisania umowy, "jest bezpieczny". (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie