×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Białostoczanie chcą zmian. Aż 90 pomysłów w głosowaniu w budżecie obywatelskim

  • Autor: PAP
  • 09 sie 2018 14:16
Białostoczanie chcą zmian. Aż 90 pomysłów w głosowaniu w budżecie obywatelskim
fot. pixabay.com

Na 93 pomysły zakwalifikowane do budżetu obywatelskiego Białegostoku na 2019 rok będą mogli głosować jesienią mieszkańcy. To szósta edycja budżetu obywatelskiego w tym mieście; do podziału jest 10 mln zł.

REKLAMA

Na tę edycję wpłynęło ponad 150 pomysłów, 144 z nich było ocenianych przez specjalny zespół, a 93 zostały zakwalifikowane do głosowania - poinformował w czwartek na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że to największa liczba projektów z dotychczasowych edycji, na którą będzie można oddać swój głos.

W tym roku mieszkańcy mogli składać projekty w czterech kategoriach. Oprócz kategorii znanych z poprzednich lat, czyli tzw. projektów ogólnomiejskich i osiedlowych, można też było zgłaszać projekty, które będą realizowane na terenie placówek oświatowych (w pierwszych edycjach również taka możliwość była, ale przez dwa lata teren szkół był wyłączony z budżetu obywatelskiego) oraz projekty, które będą dotyczyły tworzenia nowych terenów zieleni (np. miniparków) lub rewitalizacji starych.

Na projekty ogólnomiejskie przewidziano limit 3 mln zł, na osiedlowe 4 mln zł, natomiast na projekty oświatowe mają być zapisane 2 mln zł. W ramach nich będzie można zgłaszać zarówno tzw. projekty twarde, inwestycyjne, oraz tzw. miękkie, kulturalno-społeczne. Natomiast projekty w tzw. budżecie zielonym będą mogły dotyczyć tylko inwestycji; przeznaczono na nie 1 mln zł.

Zespół składający się m.in. z urzędników miejskich, przedstawicieli organizacji pozarządowych, mieszkańców i radnych, który oceniał projekty, miał na to czas do 7 września, ale - jak mówił Truskolaski - udało się zakończyć pracę wcześniej, a dzięki temu pomysłodawcy mają więcej czasu na promocję swoich projektów.

Ostatecznie do głosowania zakwalifikowano 16 projektów ogólnomiejskich, 36 osiedlowych, 33 pomysły oświatowe i osiem w ramach tzw. budżetu zielonego. Wśród nich są pomysły na budowę boisk, placów zabaw, pomników, parkingów, bulwarów nad rzeką, rewitalizację terenów zielonych, organizację festynów, modernizację szkół czy np. postawienie w jednym parku zegara dla biegaczy. W sumie łączny koszt realizacji wszystkich projektów wyniósłby ponad 26,4 mln zł.

Od września ma ruszyć kampania informacyjno-promocyjna. Zaplanowano m.in. druk broszur z opisanymi pomysłami, punkty informacyjne podczas miejskich imprez, ale też festyn obywatelski, który ma odbyć się w połowie września.

Natomiast samo głosowanie odbędzie się od 3 do 17 października, każdy będzie mógł zagłosować na cztery projekty spośród wszystkich zakwalifikowanych. Pomysły do realizacji powinny być znane do 31 października.

W dotychczasowych pięciu edycjach na budżet obywatelski w Białymstoku przeznaczono - jak informował wcześniej magistrat - 56 mln zł. Zgłoszono 621 projektów, a do realizacji wybrano 126.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie