REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Białowieża z edukacyjnym pawilonem w pokazowym rezerwacie

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2018 15:14
Białowieża z edukacyjnym pawilonem w pokazowym rezerwacie
fot. unsplash

W rezerwacie pokazowym żubrów Białowieskiego Parku Narodowego (BPN) oddano w piątek do użytku pawilon edukacyjny, który ma łączyć naukę i zabawę, ale też poprawić obsługę zwiedzających. Jest tam m.in. multimedialna prezentacja o żubrze - symbolu Puszczy Białowieskiej.

REKLAMA

Jak podaje BPN, inwestycja kosztowała 12,7 mln zł, pieniądze pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W budynku można zobaczyć interaktywną, multimedialną prezentację dotyczącą żubra - jego historii, restytucji, ekologii i biologii. To w sumie kilkanaście stanowisk pozwalających poszerzyć wiedzę o tym zwierzęciu, którego największa w Polsce populacja na wolności jest w Puszczy Białowieskiej (na koniec 2017 roku liczyła ponad 650 żubrów). Są tam też obecnie dwie wystawy czasowe, w tym ekspozycja archiwalnych publikacji o żubrze.

Pawilon edukacyjny spełniać będzie też funkcję centrum obsługi zwiedzających - jest tam informacja turystyczna, kasa z pamiątkami, automaty z biletami do rezerwatu, kino na blisko 50 miejsc i strefa wypoczynku.

Zaprojektowany on został jako obiekt z minimalnym zużyciem energii. Podstawowym źródłem jego ogrzewania jest gruntowa pompa ciepła, obok znajduje się instalacja fotowoltaiczna produkująca energię elektryczną. Ciepłą wodę użytkową zapewniają kolektory słoneczne, a wodę do toalet odzyskuje się z wody opadowej.

Rezerwat pokazowy żubrów w Białowieży to miejsce odwiedzane przez licznych turystów, rokrocznie to ok. 150 tys. osób. W obecnym miejscu znajduje się od blisko 30 lat. Zaadaptowano wówczas dawny rezerwat tarpanów również na potrzeby żubrów i innych zwierząt występujących w Puszczy Białowieskiej. Od 2012 roku jest on sukcesywnie modernizowany, wcześniej m.in. powstał punkt widokowy z podejściami do zagród.

Białowieski PN jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 r., gdy powołano tam leśnictwo "Rezerwat". W 1932 r. przekształcono je w obiekt o nazwie "Park Narodowy w Białowieży". BPN obejmuje jedną szóstą powierzchni polskiej części Puszczy Białowieskiej, pozostałą częścią administrują Lasy Państwowe. Park znany jest na świecie jako ośrodek restytucji żubra.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie