Po kilku latach intensywnych prac budowlanych, Uniwersytet w Białymstoku w czerwcu 2022 r. zaprezentował swoją wyczekaną inwestycję - Planetarium i Obserwatorium. Obiekt, podobnie jak cały teren kampusu, zaprojektował prof. Marek Budzyński - autor takich projektów, jak osiedle Ursynów Północny, gmach Sądu Najwyższego czy Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie.
Kampus Uniwersytetu w Białymstoku jest zaprojektowany na planie połączonych placów gwieździstych. Planetarium i Obserwatorium stoi w centrum kolistego Placu Słonecznego. Jest to drugi – obok Placu Syntezy Nauk z charakterystyczną szklaną kulą – plac nowego kampusu.
Powstała wieża ma 6 kondygnacji. Drugą zajmuje kameralne planetarium. Tu najważniejszym elementem wyposażenia jest nowoczesny system cyfrowej projekcji (typu fulldome), na półsferycznym ekranie o średnicy 7 metrów. W planetarium możliwa jest projekcja zarówno gotowych prezentacji, jak i prowadzenie interaktywnych projekcji i lekcji „na żywo” z wykorzystaniem własnych animacji bądź obrazów retransmitowanych z urządzeń znajdujących się w obserwatorium. Realistyczną podróż po Układzie Słonecznym zapewnia oprogramowanie Shira Universe.
Pierwsze testowe pokazy w Planetarium odbyły się jeszcze w 2021 roku. Od czerwca 2022 roku odbywają się regularne seanse, na razie dla grup zorganizowanych.
Obserwatorium jest usytuowane na najwyższej kondygnacji przykrytej specjalną ruchomą i otwieraną kopułą. Znajduje się tu m.in. duży teleskop zwierciadlany.
Dobra lokalizacja obserwatorium i znaczne rozmiary głównego lustra teleskopu (60 cm) umożliwią wykonywanie zaawansowanych obserwacji dydaktycznych, a także obserwacji badawczych. Jak w każdym nowoczesnym obserwatorium, teleskop i połączone z nim urządzenia, a także kopuła obserwatorium, są sterowane za pośrednictwem komputera. Cyfrowe obrazy zarejestrowane przez system obserwacyjny będą archiwizowane na dyskach o dużej pojemności.
W obiekcie znajduje się także sprzęt, dzięki któremu można prezentować na żywo bądź odtwarzać zarejestrowany wcześniej obraz tarczy Słońca tworzony przez lunetę o specjalnej konstrukcji. Dzięki niej widoczne są zjawiska niewidoczne przez standardowe teleskopy (np. protuberancje, granulacja). Obraz z lunety może być transmitowany do planetarium oraz na ekran w holu budynku.
Obserwatorium może być wykorzystywane nie tylko do prowadzenia badań, ale też do celów popularyzacji nauki, np. w czasie festiwali naukowych.
Kampus UwB otwarto w 2015 roku, ale zajęcia odbywały się tam już w 2014 roku. To największa inwestycja w dziejach uczelni; koszt budowy oraz wyposażenia obiektów w nowoczesny sprzęt to blisko 250 mln zł, w większości sfinansowany z funduszy unijnych. Swoje siedziby mają tam m.in. wydziały: matematyki, fizyki, biologii i chemii oraz instytut informatyki. Swoją siedzibę ma też uniwersytecka biblioteka.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Partner Horizone Studio
architekt, współwłaściciel WXCA
współwłaściciel, architekt BB Architekci
architekt, urbanista ArKuS Biuro Projektowo-Doradcze
właściciel, główny projektant FAAR architekci
założyciel, architekt Proarchitektura