REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Białystok ogłosił przetarg na stan surowy Muzeum Pamięci Sybiru

  • Autor: PAP
  • 22 gru 2017 14:17
Białystok ogłosił przetarg na stan surowy Muzeum Pamięci Sybiru
Białystok, fot. bialystok.pl

Władze Białegostoku ogłosiły przetarg na budowę stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. W październiku unieważniły pierwszy przetarg na ten etap inwestycji, odrzucając wówczas wszystkie trzy oferty - były w nich błędy, a w dwóch także ceny uznano za rażąco niskie.

REKLAMA

Powstające Muzeum Pamięci Sybiru przy ul. Węglowej w Białymstoku będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczą, że obiekt uda się zbudować i wyposażyć w latach 2018-2019.

W czwartek prezydent Białegostoku podpisał dokumenty o ogłoszeniu ponownego przetargu na stan surowy. Wykonawcy mają 6 tygodni na złożenie ofert.

Prace do wykonania obejmą przede wszystkim przebudowę - na potrzeby muzealnej ekspozycji - istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. metrów kwadr. Wybudowana zostanie także nowa część o powierzchni prawie 2,4 tys. metrów kwadr. na zaplecze techniczno-administracyjne placówki.

- To dla nas szczególnie ważna inwestycja. Dążymy do wybudowania placówki, która będzie miejscem dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu. Zależy nam na tym, aby było to muzeum o zasięgu ogólnopolskim - powiedział, cytowany w komunikacie, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Wcześniej zapowiadał, że w tym przetargu specyfikacja będzie nieco zmieniona, a założona kwota ryczałtowa to 37 mln zł.

Pierwszy przetarg na wykonanie stanu surowego został unieważniony po trzech miesiącach badania ofert; ceny wówczas wahały się od 29,7 mln zł do 34,4 mln zł brutto i wszystkie mieściły się w puli środków przewidzianych przez miasto na ten cel.

We wrześniu jednak jedną z ofert odrzucono po uznaniu, że jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W przypadku dwóch pozostałych komisja przetargowa uznała, iż również są w nich błędy i braki, a do tego "wykonawcy nie wykazali, że ich oferty nie zawierają cen rażąco niskich".

Ponieważ w sumie wszystkie trzy oferty zostały odrzucone, przetarg unieważniono.

O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu, miało ono powstać do ubiegłego roku. Od 1 stycznia 2017 roku placówka jest już samodzielna - wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku.

Kolekcja Muzeum Pamięci Sybiru jest tworzona, gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z zebranych eksponatów można już oglądać w tymczasowej siedzibie muzeum, otwartej przed rokiem w komunalnym budynku w centrum Białegostoku.

Niedawno placówka otrzymała decyzję o przyznaniu prawie 6,8 mln zł unijnego dofinansowania na stworzenie stałej wystawy i zakup wyposażenia.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie