×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Białystok stawia na ekologię

  • Autor: PAP
  • 07 sie 2019 14:11
Białystok stawia na ekologię
fot. foter

Miasto Białystok dofinansuje montaż w ok. stu domach pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Mieszkańcy mogą wnioskować o dotacje do 5 tys. zł do jednej inwestycji. Pieniądze będą przyznawane z puli 500 tys. zł, w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.

REKLAMA

Wnioski można składać w Urzędzie Miejskim w Białymstoku do 20 sierpnia - poinformował magistrat.

Celem akcji jest dofinansowanie inwestycji mieszkańców miasta, polegających na zmianie domowych systemów ogrzewania - z opartego na paliwie stałym (chodzi głównie o węgiel), na ekologiczne: pompę ciepła lub instalację solarną. Dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 45 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.

W ocenie władz miasta, biorąc pod uwagę koszt takiej inwestycji (sięgający kilkunastu-kilkudziesięciu tys. zł), praktycznie w każdym przypadku dofinansowania będzie to ta maksymalna kwota. Koszty muszą być poniesione do 31 października tego roku.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślał w środę na konferencji prasowej, że zmiany klimatyczne i jakość powietrza to jeden z głównych problemów do rozwiązania, które będą stały nie tylko przed samorządami, ale i przed państwem. Zastępca prezydenta Adam Musiuk zwracał uwagę, że pieniądze muszą być wydane w tym roku. "Co spowoduje, że ten efekt ekologiczny zostanie uzyskany jak najszybciej" - dodał.

Truskolaski przyznał, że dotacja do 5 tys. zł może nie być ofertą atrakcyjną dla osób, które nie miały planów zmiany instalacji grzewczej w domu. "To atrakcyjne dla tych, którzy i tak i tak to robią, czyli zdecydowali się na wymianę i mają możliwość uzyskania dofinansowania" - mówił.

Jeśli zgłoszeń będzie więcej niż przewidzianych pieniędzy, wybór inwestycji, które uzyskają dotacje oparty będzie o dodatkowe kryteria, z których najważniejszym będzie efekt ekologiczny, czyli redukcja dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów. 500 tys. zł przewidziane na ten cel to w połowie pieniądze zapisane wcześniej w budżecie Białegostoku na ten rok, a w połowie wygospodarowane oszczędności z przetargów.

W Białymstoku trwa też inny projekt: wymiany 225 kotłów na paliwo stałe, na kotły gazowe oraz montaż takiej samej liczby kolektorów słonecznych. W dużej części realizowany jest on z dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; dofinansowanie danej inwestycji sięga 85 proc. Wkład własny mieszkańca - w zależności od rodzaju instalacji - wynosi ok. 2-3 tys. zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie