×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Białystok szuka wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego

  • Autor: PAP
  • 16 mar 2023 12:17
Białystok szuka wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego
W ramach rewitalizacji Parku Planty miasto planuje też inne inwestycje - m.in. budowę tężni, rozbudowę placu zabaw, a także budowę pomnika Prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Te prace - jak zapowiada w przetargu miasto - mają być prowadzone równolegle, fot. Unsplash

Przetarg na przebudowę w Białymstoku zabytkowego Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego, a także znajdującej się w pobliżu ulicy Akademickiej - ogłosiły władze miasta. Chętni swoje oferty mogą składać do 12 kwietnia.

REKLAMA

  • Park Planty i Bulwary Kościałkowskiego w Białymstoku powstały w latach 30. XX wieku i wpisane są do rejestru zabytków; znajdują się w sąsiedztwie zabytkowego Pałacu Branickich.
  • O potrzebie ich przebudowy, a także modernizacji graniczącej z parkiem ulicy, mówiono od jakiegoś czasu; szukano na to środków.
  • Białystok szuka wykonawców przebudowy Parku Planty i Bulwarów Kościałkowskiego.

Miasto w ubiegłym roku pozyskało na projekt "Poprawa dostępności infrastruktury turystycznej Białegostoku" środki z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych w wysokości blisko 30 mln zł, z budżetu miasta zarezerwowano na ten cel ok. 38,4 mln zł - poinformowała w czwartek PAP Agnieszka Zabrocka z Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Jak wynika z informacji zamieszczonych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku, do których dotarła PAP, ogłoszony przetarg na ten projekt podzielony jest na dwie części: przebudowę parku i bulwarów oraz przebudowę ulicy. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 12 kwietnia.

Jak napisano w ogłoszeniu przetargowym, park i bulwary zajmują ok. 14 hektarów i oprócz wysokiej wartości historycznej mają też wysoką wartość przyrodniczą.

"Na skutek wieloletniego procesu zamierania starych drzew, sukcesji naturalnej i niewystarczającej pielęgnacji, barokowa kompozycja Parku Planty została zaburzona. Aktualnie niezbędne są do przeprowadzenia kompleksowe prace pielęgnacyjne, polegające m.in. na odtworzeniu obiektów, których już dzisiaj nie ma lub utraciły swój pierwotny wygląd. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły również do degradacji nawierzchni alejek. Celem realizacji jest odzyskanie dawnej świetności parku" - napisano.

Zaplanowano m.in. przebudowę alejek, nowe oświetlenie, zieleń, a także m.in. budowę pochylni dla osób z niepełnosprawnościami. Inwestycja zakłada też poprawę infrastruktury technicznej.

Prace w parku i na bulwarach mają potrwać ponad rok od podpisania umowy. Nieco wcześniej ma być gotowa część parku tzw. różanka, gdzie znajduje się rzeźba "Praczki". Natomiast ul. Akademicka ma być przebudowana w systemie "zaprojektuj i zbuduj"; prace zaplanowano też na ponad rok od podpisania umowy .

W ramach rewitalizacji Parku Planty miasto planuje też inne inwestycje - m.in. budowę tężni, rozbudowę placu zabaw, a także budowę pomnika Prezydenta Seweryna Nowakowskiego. Te prace - jak zapowiada w przetargu miasto - mają być prowadzone równolegle.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie