REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Białystok unieważnił przetarg na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Co dalej?

  • Autor: PAP
  • 10 paź 2017 12:22
Białystok unieważnił przetarg na budowę Muzeum Pamięci Sybiru. Co dalej?
fot. shutterstock

Po trzech miesiącach badania ofert, władze Białegostoku unieważniły przetarg na budowę stanu surowego Muzeum Pamięci Sybiru. Odrzucono wszystkie trzy oferty; były w nich błędy, a w dwóch także ceny uznano za rażąco niskie. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony w możliwie najszybszym czasie.

REKLAMA

Informacja o unieważnieniu przetargu zamieszczona została we wtorek w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Powstające w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru będzie ogólnopolską placówką zajmującą się m.in. tematyką wywózek Polaków na Wschód. Władze miasta liczyły, że budowa gmachu muzeum rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa do połowy 2019 roku.

Oferty firm zainteresowanych budową stanu surowego obiektu otwarto w lipcu; wcześniej dwa razy termin ich otwarcia był przesuwany. Ostatecznie wpłynęły trzy oferty; ceny wahały się od 29,7 mln zł do 34,4 mln zł brutto i wszystkie mieściły się w puli środków przewidzianych przez miasto na ten cel.

Oferty były sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym, analizowano też przygotowane kosztorysy. We wrześniu jedną z ofert odrzucono po uznaniu, że jej treść nie odpowiada treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. W przypadku dwóch pozostałych komisja przetargowa uznała, iż również są w nich błędy i braki, a do tego "wykonawcy nie wykazali, że ich oferty nie zawierają cen rażąco niskich".

Ponieważ w sumie wszystkie trzy oferty zostały odrzucone, przetarg unieważniono.

"Będziemy chcieli tę inwestycję, w ramach obowiązującego prawa zrealizować, w związku z tym ten przetarg będzie ogłoszony ponownie w możliwie najszybszym czasie" - powiedział PAP prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Przyznał, że zakładany harmonogram czasowy może ulec przesunięciu. Podkreślił jednak, że muzeum to dla miasta bardzo ważna inwestycja. "Oczekiwana szczególnie przez tych, którzy byli na tej nieludzkiej ziemi i ciągle jeszcze są wśród nas. Damy z siebie wszystko, żeby te opóźnienia były jak najmniejsze" - powiedział.

To drugi przetarg związany z budową Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. Jeszcze w 2016 r. wykonano stan zerowy budynku. Teraz miasto chce wyłonić wykonawcę najważniejszych prac budowlanych. Chodzi o przebudowę istniejącego magazynu o powierzchni ok. 3,1 tys. m kw. na potrzeby przyszłych ekspozycji, ale również o dobudowę nowej części (2,4 tys. m kw.) pod zaplecze techniczno-administracyjne muzeum. Planowane prace obejmą też m.in. przebudowę bocznicy kolejowej, realizację sieci ciepłowniczej i energetycznej, kanalizacji czy parkingów.

O planach budowy w Białymstoku Muzeum Pamięci Sybiru mówi się od kilku lat; według wstępnego projektu, miało ono powstać do ubiegłego roku. Od 1 stycznia placówka jest już samodzielna - wcześniej była oddziałem Muzeum Wojska w Białymstoku.

Kolekcja Muzeum Pamięci Sybiru jest tworzona, gromadzone są m.in. pamiątki przekazywane przez Sybiraków lub pochodzące z zakupów, dokumentowane są też losy wywiezionych. Część z zebranych eksponatów można już oglądać w tymczasowej siedzibie muzeum, otwartej przed rokiem w komunalnym budynku w centrum Białegostoku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie