Biblioteczka projektanta: "Miasta wyśnione" Grahama już w PolscePropertyDesign.pl / AK - 22-08-2016 12:54


Siedem wizji urbanistycznych, które decydują o tym jak wygląda nasz świat opisuje Wade Graham w swojej książce "Miasta wyśnione". To lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce świadomie decydować o tym, jak ma wyglądać przestrzeń publiczna.

Wade Graham jest amerykańskim historykiem, architektem krajobrazu i autorem tekstów poświęconych architekturze i urbanistyce. W książce, która w sierpniu ukazała się nakładem Wydawnictwa Karakter, daje czytelnikom wprowadzenie w świat architektury i urbanistyki. Trzysta stron poświęca historii najważniejszych dwudziestowiecznych koncepcji architektonicznych i ich twórców, kontekstu, w jakim powstały, i wreszcie wpływu, jaki wywarły na kształt naszych miast.

To podsumowanie idei, które dziś kształtują myślenie architektów i urbanistów decydujących o strukturach przestrzeni wokół nas. Nie zabrakło więc opowieści o mieście romantycznym wg Goodhue, neoklasycyzmie Burnhama, mieście racjonalnym Le Corbusiera, antymieście Wrighta, koncpecji miasta samoorganizującego się Jacobsa i Duany’ego, mieście konsumenckim Gruena i Jerdego czy mieście techno-ekologicznym Tengego i Fostera. Praca ma być zarazem vademecum dla tych, którzy tylko interesują się architekturą, jak też syntezą, która zainteresuje fachowców.

- Na podstawie biografii tych najważniejszych marzycieli i bojowników, oraz ich uczniów i antagonistów, którzy przekładali lub kontestowali ich plany, możemy prześledzić losy nie tylko form urbanistycznych, które nas otaczają – domów, wieżowców, domów kultury, wspólnot mieszkaniowych, galerii handlowych, deptaków, autostrad i przestrzeni między nimi – ale też idei, które były dla nich natchnieniem, ucieleśnionych w budynkach, dzielnicach i całych miastach. W Miastach wyśnionych chcę pokazać, jak zobaczyć świat, który już zamieszkujemy, w nowym świetle, przekonać się, skąd biorą się nasze formy urbanistyczne – nasza architektura – w jaki sposób chcą nas kształtować, jak z kolei my kształtujemy je i jak uczestniczymy w tym całym procesie” – pisze autor.

Tytuł oryginału: Dream Cities / Język oryginału: angielski / Tłumaczenie: Anna Sak / Data premiery: 9 sierpnia 2016 / Liczba stron: 328

źródło: opis wydawcy