×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielski budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 54 projektów

  • Autor: PAP
  • 04 wrz 2018 16:15
  • Aktualizacja: 04 wrz 2018 16:14
Bielski budżet obywatelski - bielszczanie wybiorą spośród 54 projektów
fot. pixabay

Spośród 54 projektów – dziewięciu ogólnomiejskich i 45 osiedlowych - bielszczanie wyłonią te, które zostaną zrealizowane w 2019 r. z budżetu obywatelskiego. Miasto przeznaczy na ten cel 4,5 mln zł - podał magistrat w Bielsku-Białej.

REKLAMA

Przewodniczący bielskiej Rady Miejskiej Jarosław Klimaszewski poinformował, że zakończył prace zespół, który weryfikował zgłoszone projekty. W sumie było ich 60. Negatywną ocenę otrzymało pięć projektów ogólnomiejskich i jeden osiedlowy.

Wśród zaakceptowanych propozycji dla całego miasta znalazły się m.in.: utworzenie skansenu polskich fortyfikacji wojskowych, który obejmuje m.in. renowację schronu polowego z 1939 r.; budowa lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego; modernizacja miasteczka ruchu drogowego na Błoniach, a także utworzenie plaży nad rzeką Białą.

Wśród zdyskwalifikowanych propozycji znalazł się m.in. pomysł dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. "W tym przypadku projekt nie spełniał jednego z kryteriów ogólnodostępności. Dotyczyłby bowiem jedynie osób, które tego potrzebują" - wyjaśnił szef rady.

Aprobaty komisji weryfikacyjnej nie znalazła także propozycja utworzenia górki saneczkowej "Reksio". "Byłoby to niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego. W tym rejonie funkcjonuje wysypisko odpadów" - dodał Klimaszewski.

Wśród projektów osiedlowych dominują propozycje budowy placów zabaw oraz doposażenia miejsc wypoczynku. Są również pomysły zakupu książek do bibliotek i zaspokojenia potrzeb ochotniczych straży pożarnych.

Klimaszewski przypomniał, że ogólna liczba projektów jest niższa niż w ub.r. Wówczas zgłoszono ich 107, a po weryfikacji zostało 81. Jego zdaniem może to mieć związek z tym, że społeczności lokalne zawarły kompromisy i skupiły się na walce o najpotrzebniejszą inwestycję. Dodał też, że wiele propozycji zostało zrealizowanych we wcześniejszych edycjach.

W Bielsku-Białej projekty podzielone są na ogólnomiejskie i lokalne. Pierwsze dotyczą obszaru większego niż jedno osiedle. Na ten cel w przyszłym roku samorząd przeznaczy 1,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 750 tys. zł. Propozycje lokalne dotyczą mieszkańców jednego osiedla. Na realizację zwycięskich projektów trafi 3 mln zł. Wartość jednego zadania może wynieść maksymalnie 100 tys. zł.

W porównaniu z poprzednimi edycjami radni wprowadzili zmiany w regulaminie finansowania zadań lokalnych, jeśli zostanie zgłoszona tylko jedna propozycja. Dotychczas automatycznie trafiała ona do realizacji. Obecnie pod projektem musi się podpisać co najmniej 25 osób. Podczas głosowania propozycja powinna uzyskać poparcie przynajmniej 2 proc. mieszkańców.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze.

W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. Mieszkańcy będą mogli głosować na propozycje między 21 i 30 września. Wyniki zostaną ogłoszone do 7 października. W ub.r. w oddano 11,5 tys. głosów.

Bielsko-Biała liczy 172. tys. mieszkańców. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie