×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielski park Włókniarzy doczeka się rewitalizacji

  • Autor: PAP
  • 04 kwi 2022 11:37
fot. shutterstock

Bielski park Włókniarzy, położony wzdłuż przepływającej przez centrum miasta rzeki Białej, zostanie zrewitalizowany. Samorząd dołożył na ten cel 3 mln zł. W sumie prace pochłoną ponad 8 mln zł – poinformował rzecznik magistratu w Bielsku-Białej Tomasz Ficoń.

REKLAMA

Ficoń w rozmowie z PAP przypomniał, że pierwotnie władze miasta szacowały wydatki na rewitalizację niezwykle popularnego wśród bielszczan parku na 5,2 mln zł. Po otwarciu dwóch ofert, jakie wpłynęły na przetarg, który ma wyłonić wykonawcę, okazało się, że opiewają na 8,3 mln zł i 8,9 mln zł.

"Radni zdecydowali podnieść nakłady z budżetu miasta na ten cel do kwoty wskazanej w tańszej ofercie. Decyzja o wyborze na razie jeszcze nie zapadła. Trwają analizy obu propozycji" - powiedział w sobotę rzecznik Urzędu Miasta Bielska-Białej.

Podczas rewitalizacji w parku Włókniarzy zachowane zostaną pierwotne elementy kompozycyjne alei wschodniej i zachodniej, wraz ze starodrzewem. Powstaną nawierzchnie drogowe i piesze, a także nowe oświetlenie i infrastruktura, która umożliwi instalację monitoringu i Wi-Fi. Prace obejmą też m.in. budowę schodów z siedziskami i pomostu widokowego nad rzeką Białą. Usunięte zostaną m.in. nieużywane schody, fundamenty i płyty betonowe.

Rewitalizacja obejmie także modernizację pl. Adama Mickiewicza przy parku. Odtworzony tam zostanie pierwotny układ kompozycji zieleni. Plac ma zostać obsadzony kwiatami z przewagą róż. Powstanie automatyczny system nawadniający. Wymieniona zostanie nawierzchnia. Teren będzie oświetlony i monitorowany. Staną na nim ławki, kosze i stojaki rowerowe.

Park Włókniarzy powstał w 1899 r. Pierwotnie nazywany był Plantami Blichowymi. Obecna nazwa parku powstała po II wojnie światowej.

Plac Mickiewicza nosił kiedyś nazwę Blichowego. Przed wojną wzniesiony na nim został pomnik - jedyny w Rzeczypospolitej - prezydenta Gabriela Narutowicza. Zniszczyli go Niemcy w 1939 r. W 1961 r. stanął tu monument upamiętniający Adama Mickiewicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie