REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Bielskie muzeum przeprowadzi remont otoczenia Zamku Sułkowskich

  • Autor: PAP
  • 24 lut 2020 09:47
Bielskie muzeum przeprowadzi remont otoczenia Zamku Sułkowskich
Muzeum chce odnowić praktycznie całe otoczenia zamku. Renowacja obejmie plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zamku. Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje prowizoryczny parking, wykonane zostanie odwodnienie, fot. Unsplash / Mihaly Koles

Bielskie Muzeum Historyczne chce przeprowadzić remont otoczenia zamku książąt Sułkowskich, który jest jego siedzibą. Wicedyrektor instytucji Wojciech Glądys powiedział, że w drugim kwartale br. ogłoszony będzie przetarg na wykonanie prac.

REKLAMA

Poprzedni przetarg zakończył się w ub.r. fiaskiem. Jedyna oferta, która wpłynęła, była zbyt droga. Muzeum nie znalazło dodatkowych pieniędzy, żeby pokryć różnicę między kwotą, którą zamierzało przeznaczyć na inwestycję, a wymaganą przez firmę.

"Obecnie zaktualizowaliśmy kosztorysy. W drugim kwartale ogłosimy ponownie przetarg. Zakres prac pozostaje niezmienny. To zadanie dwuletnie. Część prac zostanie wykonana jeszcze w br., a reszta w przyszłym roku" - powiedział Glądys.

Muzeum chce odnowić praktycznie całe otoczenia zamku. Renowacja obejmie plac przed zabytkiem i szczyt muru oporowego wzdłuż wschodniej pierzei zamku. Na dziedzińcu, który obecnie zajmuje prowizoryczny parking, wykonane zostanie odwodnienie. Otrzyma on nową nawierzchnię. Podczas prac brukarskich powstaną wzory, które zarysują dawną zabudowę placu. Ustawione zostaną elementy małej architektury, a na przypominającym taras szczycie muru oporowego powstanie altana. Wyremontowana będzie także krótka droga kamienna wzdłuż północnej elewacji.

Renowacja otoczenia zamku to druga część projektu "Rewitalizacja otoczenia budynku Muzeum Historycznego", który w pierwszej fazie objął remont muru oporowego po wschodniej stronie obiektu. Chroni on zabytek przed osunięciem. Ściana przez wiele lat była degradowana przez wodę i mróz, a także porastające ją rośliny. Jej stan do niedawna był już tak zły, że w części została pokryta siatką, żeby fragmenty nie spadały na przechodniów. Prace zakończyły się w drugiej połowie kwietnia ub.r. Kosztowały ponad 2 mln zł.

W 2017 r. bielscy archeolodzy Bożena i Bogusław Chorążowie odkryli na dziedzińcu fundamenty nieistniejących już budowli: XV-wiecznych murów obronnych, prawdopodobnie kordegardy, która powstała nieco później, a także teatru książęcego i stajni wzniesionych w XIX w.

Bielski zamek został wzniesiony przypuszczalnie przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka, żyjącego na przełomie XIV i XV w. W XV i XVI w. nastąpiła jego rozbudowa. Na przestrzeni wieków należał do wielu rodzin. W 1752 r. zamek nabył Aleksander Sułkowski, który dwa lata później otrzymał tytuł książęcy w Bielsku. Zamek pozostał własnością tego rodu do 1945 r. Ostatnim właścicielem był Aleksander Ludwik Sułkowski, który zmarł w 1956 r.

Mur oporowy został odsłonięty w 1974 r., gdy rozebrano tzw. bazary zamkowe, zbudowane w latach 1898-1899. Otaczały one Zamek Sułkowskich z dwóch stron; od wschodu były to arkady, których dachy tworzyły taras, a od północy - piętrowe kamienice.

Muzeum Historyczne jest instytucją kultury samorządu województwa śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie