×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielsko-Biała przekazało teren pod budowę Centrum Bajki i Animacji

  • Autor: PAP
  • 18 cze 2018 10:24
fot. pixabay.com

Samorząd Bielska-Białej przekazał nieodpłatnie Studiu Filmów Rysunkowych przylegający do niego teren, który zostanie wykorzystany przy budowie Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji – poinformowała w komunikacie wytwórnia. Nowa placówka ma powstać do 2021 r.

REKLAMA

Centrum będzie połączeniem interaktywnego i nowoczesnego muzeum z parkiem rozrywki. Wykorzysta dorobek bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, w którym powstały m.in. animowane seriale z Bolkiem i Lolkiem, psem Reksiem, bohaterami przygód Baltazara Gąbki, kangurem Hip Hopem.

Na przekazanym terenie powstanie nowoczesny gmach Centrum. Zostanie połączony szklaną przewiązką z siedzibą wytwórni, która znajduje się w zabytkowej willi Juliusza Rotha.

Budowa gmachu to drugi etap tworzenia Centrum. Piotr Płatek, który w Studiu odpowiada za kontakty z mediami, poinformował, że jeszcze w tym roku rozpoczną się przygotowania do jego uruchomienia. W drugiej połowie roku wytwórnia wystąpi o dofinansowanie inwestycji z tzw. funduszy norweskich w wysokości 20 mln zł.

Pierwszy etap prac tworzenia Centrum ruszy już w lipcu. Wyremontowana zostanie siedziba wytwórni. Roboty sfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zabezpieczyło na ten cel 3,35 mln zł. Wyłoniony został ich wykonawca. Poznański Instytut Technologii Konserwacji Zabytków zadeklarował, że przeprowadzi remont w 300 dni. Koszt prac firma wyliczyła na 3,16 mln zł.

W willi znajdzie się miejsce dla fragmentu przygotowanej ekspozycji Centrum. Przede wszystkim jednak odbywać się będzie tam w dalszym ciągu produkcja filmów.

Płatek dodał, że przewidywany termin otwarcia Centrum to 2021 r. "Jego projekt opracowała pracownia architektoniczna Nizio International Design, która uczestniczyła w tworzeniu m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich Polin" - poinformował.

Studio Filmów Rysunkowych powstało w 1947 r. Pod kierownictwem plastyka Zdzisława Lachura utworzono w Katowicach zespół, który po komplikacjach lokalowych trafił do Bielska. Pierwszy film rysunkowy powstał rok później. Czarno-biały "Czy to był sen?" nigdy jednak nie wszedł na ekrany. Z bielskim studio współpracowali m.in. Zbigniew Lengren, Jan Szancer, Józef Szajna, Jan Brzechwa, Ludwik Jerzy Kern, Stefan Kisielewski, Krzysztof Komeda i Krzysztof Penderecki.

Willa Juliusza Rotha powstała w 1888 r. Od początku lat 50. XX w. budynek jest siedzibą bielskiej wytwórni. Tu powstawały najsłynniejsze produkcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie