×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielsko-Biała wybrało firmę, która zrewitalizuje park Włókniarzy

  • Autor: PAP
  • 22 kwi 2022 09:15
fot. shutterstock

Bielski magistrat wybrał firmę, która zrewitalizuje miejski park Włókniarzy, położony wzdłuż przepływającej przez centrum miasta rzeki Białej, a także zmodernizuje pl. Adama Mickiewicza – podał w czwartek rzecznik samorządu Tomasz Ficoń. Koszt inwestycji wyniesie 8,3 mln zł.

REKLAMA

Rewitalizację powierzono firmie z Zabierzowa. Z dokumentacji przetargowej wynika, że wykonawca powinien się wywiązać z zadania jeszcze latem bieżącego roku.

Podczas rewitalizacji w parku Włókniarzy zachowane zostaną pierwotne elementy kompozycyjne alei wschodniej i zachodniej wraz ze starodrzewem. Wykonane będą nawierzchnie drogowe i piesze. Powstanie nowe oświetlenie i infrastruktura, która umożliwi instalację monitoringu oraz wi-fi. Prace obejmą m.in. budowę schodów z siedziskami oraz pomostu widokowego nad rzeką Białą. Usunięte zostaną nieużywane schody, fundamenty, płyty betonowe, pozostałości po instalacjach i pnie drzew.

Jednocześnie zmodernizowany zostanie znajdujący się przy parku pl. Adama Mickiewicza. Odtworzony tam będzie pierwotny układ kompozycji zieleni. Plac ma zostać obsadzony kwiatami z przewagą róż. Powstanie automatyczny system nawadniający. Wymieniona zostanie nawierzchnia. Teren będzie oświetlony i monitorowany. Staną na nim ławki, kosze i stojaki rowerowe.

Władze miasta początkowo przeznaczyły na rewitalizację popularnego wśród bielszczan parku 5,2 mln zł. Po otwarciu ofert okazało się, że potencjalni wykonawcy żądają od 8,3 mln zł do 8,9 mln zł. Miasto nie unieważniło przetargu. Radni zdecydowali się zwiększyć finansowanie.

Park Włókniarzy powstał w 1899 r. Pierwotnie nazywany był Plantami Blichowymi. Obecna nazwa powstała po II wojnie światowej. Plac Mickiewicza nosił kiedyś nazwę Blichowego. Przed wojną wzniesiony na nim został pomnik - jedyny w Rzeczypospolitej - prezydenta Gabriela Narutowicza. Zniszczyli go Niemcy w 1939 r. W 1961 r. na placu stanął monument upamiętniający Adama Mickiewicza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie