REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Bielsko-Biała z dwoma ogrodami edukacyjnymi

  • Autor: PAP
  • 14 maj 2021 14:03
Bielsko-Biała z dwoma ogrodami edukacyjnymi
Bielsko-Biała z dwoma ogrodami edukacyjnymi, fot. shutterstock

Dwa ogrody edukacyjne powstaną w Bielsku-Białej. Pierwszy zostanie założony na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego, drugi wokół zabytkowej willi Teodora Sixta w centrum miasta – podał w piątek bielski magistrat. Realizacja zakończy się w przyszłym roku.

REKLAMA

- Założenie ogrodów to wspólna inicjatywa magistratu i stowarzyszenia ekologiczno-kulturalnego Klub Gaja w ramach projektu "Święto Drzewa - ogrody dla klimatu". Projekt zostanie zainaugurowany w poniedziałek. Wówczas przedstawiciele miasta, bielskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Klubu Gaja, podpiszą porozumienie dotyczące powstania Tajemniczego Ogrodu - poinformowała Emilia Klejmont z wydziału prasowego bielskiego urzędu miejskiego.

Na podstawie umowy trójstronnej gmina żydowska przekaże w bezpłatne użytkowanie na 30 lat niegrzebalną część kirkutu. Klub Gaja do jesieni br. przygotuje koncepcję ogrodu i nieodpłatnie przekaże ją miastu, które z kolei zrealizuje inwestycję.

Klejmont zaznaczyła, że założenie ogrodów poprzedzą warsztaty dla mieszkańców z udziałem ekspertów w ramach projektu "Święto Drzewa - ogrody dla klimatu". Ich celem będzie wypracowanie koncepcji obu przestrzeni, zarówno na kirkucie, jak i przy willi Sixta w centrum Bielska-Białej.

"Na wyznaczonych terenach będzie się obywało m.in. sadzenie roślin i budowa schronień dla zwierząt. W planie są zajęcia dla młodzieży - społecznych opiekunów ogrodów, na temat zmian klimatu i ochrony bioróżnorodności połączone z pracami w ogrodach oraz poznawaniem historii i tradycji tych miejsc. Ogrody mają przyczynić się do poprawy infrastruktury miasta, która łagodzi skutki zmian klimatu i wspiera różnorodność biologiczną, a także do poszerzenia zakresu edukacji ekologicznej w mieście - powiedział prezes Klubu Gaja Jacek Bożek.

Szefowa bielskiej gminy żydowskiej Dorota Wiewióra jest zadowolona z powstania ogrodu. - Po II wojnie światowej teren niegrzebalnej części cmentarza służył jako pastwisko. Dopiero zorganizowanie się społeczności żydowskiej w Kongregacji Wyznania Mojżeszowego pozwoliło na zatrudnienie dozorcy. Wówczas i tak okoliczni mieszkańcy użytkowali ten grunt jako ogródki warzywne. Z biegiem czasu przybywało samosiejek, które teraz są już potężnym drzewami. Stały się one zielonymi płucami dla sąsiednich osiedli mieszkaniowych. Dlatego zaproponowana inicjatywa "Tajemniczego Ogrodu" w tym miejscu bardzo nas cieszy - powiedziała Wiewióra.

Drugi ogród powstanie przy zabytkowej willi Sixta, którą opiekuje się Galeria Bielska BWA. - We współpracy z młodzieżą wokół budynku powstaną przestrzenie do interwencji artystycznych łączących sztukę i ekologię. W wyborze i sadzeniu roślin, zwiększających różnorodność biologiczną ogrodu, będą uczestniczyli architekci, natomiast pod okiem artystów odbędzie się budowa budek lęgowych dla ptaków - podała Emilia Klejmont.

Zdaniem dyrektor galerii Agaty Smalcerz, ogród willi pełen starych drzew, "jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy".

Danuta Przybyło, naczelnik wydziału ochrony środowiska i energii magistratu, podkreśliła, że samorządowi zależy na stworzeniu niewielkich terenów zielonych. - Ideą parków kieszonkowych jest zachowanie istniejącej zieleni drzewiastej po odpowiednich zabiegach pielęgnacyjnych i wkomponowanie innych roślin kwitnących i zielonych w sposób uporządkowany, umożliwiający zarówno odpoczynek, jak i kontakt z przyrodą - wskazała. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie