×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bielszczanie przed wyborem. Które projekty zwyciężą?

  • Autor: PAP
  • 20 wrz 2018 14:22
fot. Fotolia

Bielszczanie rozpoczną w piątek głosowanie na projekty, które w 2019 r. zostaną zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego. Wybiorą spośród 54 projektów – dziewięciu ogólnomiejskich i 45 osiedlowych. Do podziału jest 4,5 mln zł – podał bielski magistrat.

REKLAMA

W tym roku głosować można tylko przez internet. Wcześniej faworyzowany projekt można było wskazać także na karcie. Wzbudzało to jednak kontrowersje. "Spotykaliśmy się z zarzutami, że część głosów oddawano nie zawsze świadomie. Wystarczyło uzyskać dane uprawnionej osoby. Teraz będzie bardziej transparentnie. Głosowanie elektroniczne wyeliminuje także pracochłonne, +ręczne+ liczenie i weryfikowanie wskazań z kart" - wyjaśnił w czwartek szef bielskiej rady miejskiej Jarosław Klimaszewski.

Jak dodał, osoby, które dotychczas uczestniczyły w wyborze projektów, korzystając z tradycyjnej metody, jak karta, będą mogli zagłosować w jednym z 22 punktach w mieście. "W różnych miejscach - siedzibach rad osiedlowych lub szkołach, znajdą się komputery, dzięki którym wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w wyborze" - wyjaśnił.

Bielszczanie będą mieli czas na głosowanie do 30 września. Będą wybierali spośród 54 projektów - dziewięciu ogólnomiejskich i 45 osiedlowych.

Wśród propozycji dla całego miasta znalazły się m.in. utworzenie skansenu polskich fortyfikacji wojskowych, który obejmuje m.in. renowację schronu polowego z 1939 r., budowa Parku - Lapidarium na terenie cmentarza żydowskiego, modernizacja miasteczka ruchu drogowego na Błoniach, a także utworzenie plaży nad rzeką Białą.

Wśród projektów osiedlowych dominują propozycje budowy placów zabaw oraz doposażenia miejsc wypoczynku. Są również pomysły zakupu książek do bibliotek i zaspokojenia potrzeb ochotniczych straży pożarnych.

Klimaszewski przypomniał, że w br. ogólna liczba projektów jest niższa niż rok temu. Wówczas było ich 81. Jego zdaniem można to tłumaczyć tym, że społeczności lokalne zawarły kompromisy i skupiły się na walce o najpotrzebniejszą inwestycję.

W przyszłym roku na projekty ogólnomiejskie, które dotyczą obszaru większego niż jedno osiedle, samorząd przeznaczy 1,5 mln zł. Wartość jednego projektu nie może przekroczyć 750 tys. zł. Propozycje lokalne dotyczą mieszkańców jednego osiedla. Na realizację zwycięskich projektów trafi 3 mln zł. Wartość jednego zadania może wynieść maksymalnie 100 tys. zł. Każde z nich musi zaopiniować pozytywnie odpowiednia rada osiedla.

W porównaniu z poprzednimi edycjami radni wprowadzili zmiany w regulaminie finansowania zadań lokalnych, jeśli zostanie zgłoszona tylko jedna propozycja. Dotychczas automatycznie trafiała ona do realizacji. Obecnie pod projektem musi się podpisać co najmniej 25 osób. Podczas głosowania propozycja powinna uzyskać poparcie przynajmniej 2 proc. mieszkańców.

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta, o której wydatkowaniu decydują mieszkańcy. Zgłaszają oni projekty, a następnie w głosowaniu wybierają najlepsze.

W Bielsku-Białej budżet obywatelski realizowany jest od 2014 r. W br. ostateczna lista projektów po weryfikacji podana zostanie do 31 sierpnia. Mieszkańcy będą mogli głosować na propozycje między 21 i 30 września. Wyniki zostaną ogłoszone do 7 października. W ub.r. w oddano 11,5 tys. głosów. Bielsko-Biała liczy 172. tys. mieszkańców.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie