BDR Architekci mają na koncie kolejny wyjątkowy projekt. Tym razem przebudowali halę magazynową z lat 90. na przedmieściach Warszawy. Realizacja pokazała, że niedużym kosztem udało się tchnąć nowe życie niepozornej hali, w której znalazło się miejsce na biura i salę fitness.
- Na pierwszym spotkaniu inwestor przedstawił nam pomysł adaptacji jednej hal magazynowych swojego kompleksu na biura oraz salę fitness. Doceniliśmy zrównoważone podejście inwestora, który zaproponował adaptację istniejącego budynku zamiast budowę nowego - opowiada Paweł Dadok z BDR Architekci.
Biuro z widokiem na zieleń
Na parterze architekci umieścili przestronne biura z widokiem na otaczającą zieleń, sale konferencyjne, pokój socjalny oraz toalety. Dzięki temu na piętrze uzyskali antresolę, którą przeznaczyli na salę rekreacyjną o dużej powierzchni bez dodatkowych podpór. Przestrzeń zajmowaną przez siłownię otoczyli kurtyną materiałową, przysłanianą w czasie bankietów i konferencji.
Zaplecze siłowni z niezależną komunikacją zlokalizowali na parterze przy bloku toalet. Oba poziomy połączyliśmy dwukondygnacyjnym holem z klatką schodową.
Projekt i realizacja
Niski budżet inwestycji zdecydował o zastosowaniu pragmatycznych i tanich rozwiązań materiałowych.
Architekci zdecydowali o wymianie płyt elewacyjnych z lat 90, na metaliczne płyty warstwowe. Warstwy dachu pozostały bez zmian z uwagi na istniejące ekonomiczne przekroje elementów konstrukcyjnych hali i koszt ich wymiany. Pokrycie zostało odmalowane farbą antykorozyjną w kolorze elewacji.
Parter z pomieszczeniami biurowymi otrzymał szklaną fasadę, wysuniętą przed lico płyt warstwowych. Okrągłe poliwęglanowe świetliki były tanim rozwiązaniem doświetlającym antresolę. Ich rozmieszczenie podporządkowali architekci układowi konstrukcyjnemu hali. Strop i ściany hali odmalowali na ciemny kolor. Pozostawiliśmy nietynkowaną ścianę z bloczków betonowych. Sale konferencyjne dzielone ściankami mobilnymi doświetlili poprzez przeszklony korytarz. Budynek został wyposażony w nową wentylację, klimatyzację oraz osprzęt elektryczny.
Drugie życie
Realizacja pokazała, że niedużym kosztem udało się nadać nowe życie niepozornej hali magazynowej. Dziś w biurach pracuje kadra menadżerska, a sala fitness służy wszystkim zatrudnionym pracownikom.
- Cieszy nas, że wśród monotonnej przemysłowej zabudowy podmiejskiej powstał budynek charakterystyczny. Elewacja przypominająca opakowanie tabletek w swobodny sposób kojarzy się z działalnością koncernu - konkluduje Dadok.
inwestor: prywatny, projekt: 2017, realizacja: 2018, powierzchnia: 1 100 mkw., lokalizacja: Pieńków, Polska.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.
Architekt PRC Architekci