Jak powinno się projektować przestrzeń biurową w Polsce i o tym co dzisiaj jest trendem w jej aranżacji, specjalnie dla Propertydesign.pl opowiedzą Agata Zambrzycka i Piotr Górski z pracowni AP DIZAJN.
Kiedy myślą Państwo o przestrzeni biurowej w Polsce to...
Agata Zambrzycka: Niestety rzadko zapewnia ona właściwy komfort pracy. Mamy różne typy biur, o różnym przeznaczeniu. Na przykład w działalności twórczej pracownicy potrzebują okien, natomiast w odtwórczej nie są aż tak istotne.
Przestrzenie biurowe w Polsce są często albo zbyt „otwarte”, albo „zamknięte”. Te pierwsze zmniejszają poczucie intymności i powodują w pracownikach wrażenie pojedynczego, mało istotnego trybiku w maszynie, co wpływa na poczucie wartości i wydajność.
Z drugiej strony mamy przestrzenie z małymi pokojami, często spotykane w budynkach z drugiej połowy XX wieku. Praca w takich pomieszczeniach skutkuje alienacją pracowników i wrażeniem, że są mało ważni. Nie sprzyja też to, że są zamknięci z drugą osobą, na wybór której nie zawsze mieli wpływ.
Są to jedne z błędów przy planowaniu biur związanych z nieznajomością ludzkiej psychiki, fizjologii i zachowań społecznych, a których uwzględnienie przekłada się na wydajność pracy. Oczywiście zawsze trzeba wziąć pod uwagę, z jakim typem firmy i z jaką branżą mamy do czynienia.
Idealna przestrzeń biurowa to zatem...
Piotr Górski: Taka, w której czujemy się komfortowo i swobodnie. Taka, która jest dostosowana do naszych wymagań, a zamiast rozpraszać, pobudza do pracy, sprzyja rozwojowi relacji międzyludzkich i... oferuje miejsce na chwilę relaksu. Idealnie jest, gdy aranżacja biura daje też jasny przekaz, czym dana firma się zajmuje.
Co stanowi największy problem w aranżacji tego typu wnętrz?
AZ: Zazwyczaj największym problemem są biurowce, w których projekt pomieszczeń podlega pewnym normom i nie przewiduje zmian. Takie koncepty wymagają więcej uwagi i pomysłowości, tymczasem już na początku pracy istnieją ograniczenia, które trudno ominąć.
Czym powinny charakteryzować się meble dedykowane do wnętrz biurowych?
PG: Meble biurowe powinny tworzyć spójną całość i wpisywać się w koncepcję wnętrza. Warto postawić na materiały wysokiej jakości.
Jednym z ważniejszych mebli biurowych jest siedzisko. Ciekawym przykładem takiego mebla jest np. salli chair, które zwiększa komfort pracy i ma pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Coraz częściej spotyka się osoby siedzące w biurach np. na piłkach do ćwiczeń, które „zmuszają” ciało do pracy i kontroli pozycji.
A co jest dzisiaj modne w projektowaniu wnętrz biurowych?
AZ: Rośnie nasza świadomość co do jakości wnętrz. Pomieszczenia są coraz bardziej przemyślane, spójne, zachwycają użytymi materiałami, dbałością o szczegóły, a nawet identyfikacją wizualną.
Właściciele firm dostrzegają także nowe potrzeby pracowników, stąd w biurowcach takie inwestycje jak np. przedszkola. Dobrym przykładem jest projekt biurowca Pixel w Poznaniu stworzony przez Ultra Architects.
Trend, jaki dostrzegamy, to także potrzeba dostosowania powierzchni biurowej do typu wykonywanej pracy, łamanie stereotypów o tym, że wystarczy biuro, krzesło i trochę światła.
Czy możemy mówić o wzroście jakości wnętrz biurowych?
AZ: Zdecydowanie tak. W dużych, międzynarodowych korporacjach odbywa się to szybciej, natomiast rodzime, mniejsze firmy dopiero zaczynają zmieniać swoje podejście do aranżacji miejsc pracy.
Jak wyobrażają sobie Państwo biuro przyszłości?
PG: Biuro przyszłości to mobilność i duża swoboda działania. To podział pomieszczeń, który w każdej chwili można zmienić za dotknięciem ikony na ekranie. To przestrzenie świadomie aranżowane, przyjazne środowisku, z biodegradowalnymi, wielofunkcyjnymi meblami.
A co z biurem prezesa?
AZ: W tej części biura wciąż powiela się mnóstwo tych samych błędów. Gabinety szefów w wielu zakładach pracy są identyczne – masywne, ciemne biurka, skórzane fotele, kalendarze na ścianach, widoczne drukarki i kable i... kwiat w doniczce.
Tymczasem pokoje dyrektorów czy prezesów powinny być przede wszystkim dostosowane do funkcji, jaką pełni dana osoba, ale także być spójne z tym, kim ona jest. W tym miejscu przyjmuje się przecież gości, pracowników, pracuje, spędza dużą część dnia. Powinno to być zatem pomieszczenie, z którym szef będzie się utożsamiać i które będzie świadectwem o danej osobie i jej firmie.
PG: W niedługim czasie, razem ze Stowarzyszeniem Wzornictwo Przemysłowe Warmii i Mazur, planujemy wdrożyć usługę skierowaną do osób na kierowniczych stanowiskach i właścicieli firm. Wiemy, że poprzez odpowiednie narzędzia i rady specjalistów takich jak: socjolog, psycholog, etnolog i projektant, możemy stworzyć idealną, reprezentatywną, unikalną, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań przestrzeń.
Dziękuję za rozmowę.
współwłaściciel JSK Architekci
Współwłaściciel i Prezes FS&P ARCUS Biuro Architektoniczne
Założyciel, Architekt Nizio Design International
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki
Architekt Kazimierski i Ryba sp.j.