×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biuro XXI wieku musi łączyć ekologię i nowoczesne technologie

  • Autor: Propertynews.pl
  • 07 lis 2014 11:36
Biuro XXI wieku musi łączyć ekologię i nowoczesne technologie
Biurowiec Q22 powstaje w Warszawie, Echo Investment

- Duże, międzynarodowe firmy oczekują dziś od deweloperów nowoczesnych rozwiązań ekologicznych, rozbudowanych systemów, dzięki którym w budynku możemy odpowiednio zarządzać energią i innymi parametrami. Nasi specjaliści we współpracy z projektantami mają ambicje wykorzystać potencjał technologii zastosowanej w Q22 - mówi w rozmowie z Propertynews.pl Igor Grabiwoda, dyrektor Zespołu Architektów Działu Projektów Biurowych Echo Investment.

REKLAMA

Q22, realizowany obecnie w Warszawie wieżowiec biurowy, to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Polsce. Otrzymał on certyfikat BREEAM na poziomie Excellent z wynikiem 79,1 proc. 

Projekt Q22 powstał w renomowanej pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates we współpracy z Buro Happold Polska. Zakończenie realizacji biurowca zaplanowano na I kwartał 2016 roku. Wartość inwestycji to 500 mln PLN.

- Dzięki efektywnym systemom klimatyzacji, ogrzewania oraz oświetlenia, możemy szczególnie zainteresować najemców bo Q22 to jeden z najnowocześniejszych budynków w Polsce. Jeżeli zagadnienia energii przy dużych wymaganiach dla stanowisk pracy są ważne dla potencjalnego najemcy to nasza inwestycja doskonale dla tego się nadaje - mówi Igor Grabiwoda.

Wśród zastosowanych w Q22 systemów szczególne znacznie mają windy Twin, panele fotowoltaiczne zasilające stacje ładowania ekologicznych samochodów elektrycznych oraz elewacja strukturalna o potrójnym szkleniu i bardzo niskim współczynniku "U".

- Te elementy są wyzwaniem połączenia potrzeb rynkowej firmy deweloperskiej, potrzeb najemców i rozwiązań ekologicznych, których wpływ na środowisko oceniany jest w perspektywie kilkudziesięciu lat. Część z rozwiązań, jak na przykład fotowoltaika, która nie jest rozwiązaniem tanim, a w Q22 jest szczególnie wyrafinowana, mogły być zastosowane dzięki tak dużej skali budynku. Mamy przekonanie, że popierając i stosując ekologiczne rozwiązania wspieramy jednocześnie ich rozwój poprzez wykonane procesy projektowe jak i wpływ na rozwój technologii wykonywania i produkcji - podsumowuje Igor Grabiwoda.

Q22 to 155-metrowy biurowiec oferujący ponad 50 tys. mkw. powierzchni biurowej powstający w miejscu rozebranego hotelu Mercure. Wszystkie materiały uzyskane podczas rozbiórki budynku zostały poddane recyklingowi - w ten sposób uzyskano 1 500 ton stali i 25 000 ton betonowego kruszywa. Realizacja inwestycji przebiega zgodnie z harmonogramem. Na początku października br., zgodnie z planem, zakończono budowę części podziemnej. Aktualnie prowadzone są prace naziemne. Wykonawcą stanu surowego Q22 jest firma Modzelewski & Rodek.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie