×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biurowce Ghelamco z papierem na inteligencję budynkową

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 07 mar 2023 10:50
Biurowce Ghelamco z papierem na inteligencję budynkową
8-piętrowy KREO zaoferuje najemcom ponad 24 tys. mkw. powierzchni biurowej, fot. mat. pras.
Biurowce Ghelamco z papierem na inteligencję budynkową

Powstające w Krakowie i Katowicach biurowce KREO i Craft jako pierwsze w miastach regionalnych Europy Środkowo-Wschodniej otrzymają prestiżowy certyfikat SmartScore, będący potwierdzeniem wysokiego standardu inteligentnych rozwiązań w budynkach biurowych.

REKLAMA

  • Biurowce KREO i Craft jako pierwsze w regionach zostaną certyfikowane w systemie SmartScore.
  • Oba biurowce oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku.

Certyfikat SmartScore to wciąż jeszcze nowość na polskim rynku nieruchomości biurowych, a pierwszym deweloperem w kraju, który zaczął w nim certyfikować swoje biurowce, jest Ghelamco. Został wypracowany w 2021 roku przez amerykańską firmę WiredScore w celu oceny budynków pod względem funkcjonalności dla użytkowników oraz stopnia cyfryzacji. Z przedsiębiorstwem współpracowali przy projekcie właściciele i użytkownicy najbardziej zaawansowanych technologicznie biurowców na świecie. System pozwala ocenić standardy inteligentnych budynków oraz wskazać, jak na tle innych obiektów wypadają certyfikowane nieruchomości.

Podczas certyfikacji regionalnych biurowców zostaną przeanalizowane rozwiązania w odniesieniu do dwóch głównych kryteriów. Jako pierwsze zostaną zbadane technologie funkcjonalne, mające wpływ na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. W kolejnym etapie zespół certyfikujący podda ocenie fundamenty techniczne, takie jak łączność cyfrowa, zarządzanie i bezpieczeństwo cybernetyczne. Colliers jako pierwsza firma uprawniona do przeprowadzania certyfikacji SmartScore w Polsce będzie po raz kolejny wspierać Ghelamco w tym procesie.

KREO i Craft rosną w regionach

Najnowsze inwestycje Ghelamco w regionach, czyli KREO i Craft, jako pierwsze w swoich miastach będą certyfikowane w systemie WiredScore. Kraków i Katowice wyróżnią się także wśród innych ośrodków w Europie Środkowo-Wschodniej, będąc pierwszymi regionami z certyfikacją SmartScore. To już kolejne budynki dewelopera, które są doceniane na arenie międzynarodowej. W 2022 roku warszawski wieżowiec The Bridge jako pierwszy, nie tylko w Polsce, ale i całej Europie Środkowo-Wschodniej, otrzymał certyfikat SmartScore na poziomie platynowym, otrzymując maksymalną punktację.
8-piętrowy KREO zaoferuje najemcom ponad 24 tys. mkw. powierzchni biurowej. Biurowiec wyróżnia elegancka, ponadczasowa architektura i innowacyjne rozwiązania. Do dyspozycji użytkowników zostanie oddany taras na dachu, z którego rozciągać się będzie widok na panoramę Krakowa. W samym budynku znajdą się udogodnienia dla rowerzystów, w tym parking na ponad 70 rowerów, prysznice oraz szafki. Użytkownicy samochodów skorzystać będą mogli z ponad 300 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz dodatkowych 24 miejsc przed biurowcem. W środku przewidziano także stacje do ładowania samochodów elektrycznych.

Liczący 13 pięter Craft to proekologiczny budynek o industrialnym charakterze, położony w samym sercu Katowic, obok centrum handlowego Silesia City Center. Jego dynamiczna bryła o tarasowym układzie będzie stanowić charakterystyczny punkt na architektonicznej mapie miasta. Craft zaoferuje najemcom 26 700 mkw. najwyższej klasy powierzchni biurowej. Na elewacji budynku znajdą się elementy w odcieniu miedzi, które nadadzą mu industrialny charakter, odwołujący się do przemysłowego dziedzictwa Katowic. Nieszablonowa konstrukcja zapewni sześć tarasów, z których jeden znajdzie się na dachu obiektu, zapewniając wyjątkowy widok na panoramę miasta. Ponadto w biurowcu znajdą się stacje do ładowania samochodów elektrycznych, a także 60 miejsc dla rowerów wraz zapleczem dla rowerzystów – szatniami i prysznicami. Dwukondygnacyjny parking podziemny pomieści 218 pojazdów. Dodatkowe 28 miejsc przewidziano na parkingu naziemnym.

Jak wszystkie inwestycje Ghelamco, KREO i Craft będą certyfikowane również w systemie BREEAM oraz WELL, świadczącymi o poziomie komfortu użytkowania budynku oraz stopniu oddziaływania na środowisko. Oba biurowce oddane zostaną do użytku jeszcze w tym roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie