W styczniu br. do użytku został oddany do użytku Skyliner - realizowany przez Karimpol i zaprojektowany przez APA Wojciechowski. Z kolei w lutym - Generation Park Y od Skanska spod kreski JEMS Architekci. To tylko niektóre z biurowców, o jakie wzbogaciła się w ostatnich 12 miesiącach Warszawa.
projekt: JEMS Architekci, inwestor: Skanska
Generation Park Y, najwyższy biurowiec Skanska w tej części Europy, wieńczący kompleks biurowy zlokalizowany przy Rondzie Daszyńskiego w Warszawie, został oddany do użytku w styczniu br. Ten 140-metrowy budynek jest najbardziej zielonym wieżowcem w stolicy, oferującym ponadczasowe, zrównoważone powierzchnie biurowe, innowacyjne rozwiązania i imponujący widok na miasto.
Głównym założeniem projektu Generation Park było stworzenie takiego miejsca pracy, które odpowie na potrzeby pracowników wszystkich generacji – stąd jego nazwa. Realizacja kompleksu wystartowała w grudniu 2015 roku. Trzy lata później rozpoczęto wznoszenie 140-metrowej wieży oznaczonej literą Y.
Niemal na samym szczycie budynku, na 35. piętrze, do dyspozycji pracowników zostanie oddany taras wypełniony roślinami, z którego będzie można podziwiać panoramę stolicy.
Na dachu biurowca umieszczone zostaną ule. Z kolei w jego lobby powstanie ogromna ściana o powierzchni ponad 300 mkw., która dzięki przeszklonej elewacji, będzie widoczna również z zewnątrz. Pomiędzy budynkami kompleksu powstaną porośnięte roślinami pergole, których dachy będą również obsadzone zielenią. To dodatkowe miejsce, które pozwoli na pracę na świeżym powietrzu, ale także na chwilę relaksu, tworząc przyjazny klimat w tej okolicy.
Przeczytaj także >> Las wieżowców w Warszawie. Sprawdziliśmy, co buduje się na Woli
projekt: APA Wojciechowski, inwestor: Karimpol
Zaprojektowany przez APA Wojciechowski Skyliner to jeden z najwyższych biurowców w Warszawie. Budynek, którego budowa rozpoczęła się pod koniec 2017 roku uzyskał pozwolenie na użytkowanie w styczniu br.
Górujący - na warszawskiej Woli - wieżowiec ma 195 m wysokości i oferuje 45 000 m kw. powierzchni biurowej rozlokowanej na 30 kondygnacjach. Znajdują się w nim również lokale przeznaczone na cele handlowo-usługowe oraz gastronomiczne, które będą dostępne zarówno dla najemców budynku, jak i mieszkańców Warszawy. Łącznie blisko 49 000 m kw. powierzchni.
Skyliner otrzymał finalny certyfikat BREEAM na poziomie Excellent. W biurowcu zastosowano wiele proekologicznych rozwiązań pozwalających na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz organicznie nadmiernego zużycia wody i energii.
projekt: Goettsch Partners we współpracy z Epstein, inwestor: Golub Gethouse, Mennica Polska S.A.
Zaprojektowany przez Goettsch Partners we współpracy z pracownią Epstein biurowiec Mennica Legacy Tower uzyskał pozwolenie na użytkowanie w listopadzie ubiegłego roku.
Elegancka i ponadczasowa architektura to jeden z kluczowych elementów, wyróżniających wieżowiec Mennica Legacy Tower, wspólną inwestycję Golub GetHouse i Mennicy Polskiej S.A.
W ogólnodostępnych przestrzeniach miejskich otaczających Mennica Legacy Tower powstał pasaż, w którym posadzono m.in. starannie wyselekcjonowane drzewa z gatunku Liquidambar styraciflua (Ambrowiec balsamiczny). Ich wysokość wynosi ok. 8-9 m, a szerokość korony sięga 4 m. W ramach realizacji inwestycji przygotowano także zupełnie nowy fragment ulicy Waliców (pomiędzy ulicami Prostą a Pereca).
Prawdziwym symbolem 140-metrowej wieży jest całkowicie przeszklone lobby o wysokości 12 metrów, w którym znalazła się m.in. 9-metrowa ściana wodna, umiejscowiona tuż za recepcją główną. Prestiż tej przestrzeni podkreślają zastosowane naturalne materiały najwyższej jakości.
Lobby Mennica Legacy Tower wyłożone zostało włoskim marmurem Rossa Verona Dark, a posadzki indyjskim granitem Shivakashi. Na ścianach trzonu budynku, w portalach i holach windowych pojawiło się Travertino Romano, które znalazło swoją kontynuację również na piętrach zajmowanych przez najemców. Wieżowiec obsługiwany jest przez 16 szybkobieżnych wind zintegrowanych z systemami bezpieczeństwa, na które czas oczekiwania w godzinach szczytu wyniesie zaledwie 30 sekund.
projekt: JEMS Architekci, inwestor: Echo Investment
W lutym br. Echo Investment oddało do użytkowania drugi biurowiec w wielofunkcyjnej inwestycji Moje Miejsce na warszawskim Dolnym Mokotowie. Tym samym miejski kwartał łączący biura, mieszkania oraz lokale usługowe został ukończony.
– Między ulicą Beethovena i Witosa powstała wielofunkcyjna przestrzeń dla pracowników biur, mieszkańców oraz gości odwiedzających. Przekazując do użytkowania drugi biurowiec i tym samym kończąc budowę całego kompleksu dostarczyliśmy łącznie na rynek 36 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Jestem przekonany, że dzięki zróżnicowaniu znajdujących się tu funkcji, każdy znajdzie tu dla siebie miejsce – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu Echo Investment.
Moje Miejsce na stałe zmieni krajobraz Dolnego Mokotowa. Deweloper poświęcił dużą uwagę zagospodarowaniu każdego z etapów, a także posadził nowe drzewa na terenach publicznych wzdłuż ulicy Józefa Piusa Dziekońskiego, Ludwiga van Beethovena oraz Chrystiana Piotra Aignera. Podczas realizacji biurowej części inwestycji zastosowane zostały energooszczędne i proekologiczne rozwiązania oraz technologie wspierające zrównoważony rozwój, czego potwierdzeniem są certyfikaty na poziomie Excellent oraz Very Good.
inwestor: AIG Global Real Estate, White Star Real Estate
X20 to budynek biurowy klasy A zlokalizowany na warszawskim Dolnym Mokotowie. Budynek uzyskał pozwolenie na użytkowanie na przełomie 2020 i 2021 roku. Na powierzchni 16 000 mkw. najemcy znajdą nie tylko nowoczesną przestrzeń biurową, ale także lokale handlowe popularnych sieci jak Rossmann czy LIDL. Swoje drzwi otworzy również restauracja z kuchnią azjatycką. Inwestycja realizowana jest wspólnie przez White Star Real Estate i AIG Global Real Estate.
Na parkingu podziemnym budynku GreenWay zainstalował siedem stacji ładowania typu Wallbox o mocy 22 kW. Urządzenia będą dostępne tylko dla pracowników firm mających swe siedziby w budynku, i będą funkcjonować poza siecią GreenWay, spółka zajmie się jednak ich obsługą techniczną.
Projekt wyróżnia kameralna atmosfera i loftowy styl aranżacji wnętrz. Do standardu wykończenia należą m.in.: uchylne okna; modułowe, podniesione podłogi; podwieszany sufit; klimatyzacja; monitoring i ochrona budynku.
projekt: JEMS Architekci, inwestor: Echo Investment
Biura przy Warzelni to największy budynek komercyjny w Browarach Warszawskich, wielofunkcyjnej, miastotwórczej inwestycji Echo Investment, która dostarczyła mieszkańcom, pracownikom biur, gościom i turystom blisko 100 tys. mkw. angażującej, miejskiej przestrzeni. Biura przy Warzelni mają łącznie ponad 25 tys. mkw. powierzchni najmu, ich budowa rozpoczęła się w 2018 roku, a zakończyła się w czwartym kwartale 2020 roku.
Architektura Biur przy Warzelni to unikalne połączenie różnych funkcji i sposobu aranżacji przestrzeni miejskiej. Będzie stąd można przejść bezpośrednio do Leżakowni, jak i skorzystać z zacisza Ogrodu Centralnego. Jedno z przejść połączy Rynek Warzelni z Placem Dolnym. Przeszklona elewacja z elementami okładzin w szampańskim kolorze oraz lekko obrócone, pionowe elementy fasady nadadzą budynkowi głębi, dodatkowej zmienności i światłocienia.
Otoczone przez zielone przestrzenie wspólne Browarów Warszawskich, Biura przy Warzelni doskonale wpisują się filozofię projektowania, jaka przyświecała twórcom inwestycji i doprowadziła do stworzenia miejsca, w którym ludzie mogą pracować, spędzać razem czas i zaspokajać potrzeby dnia codziennego.
projekt: AMC Chołdzyński, inwestor: Ghelamco Poland
Za projekt The Warsaw HUB odpowiadała pracownia AMC Andrzeja Chołdzyńskiego, projektanta m.in. Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i centralnego odcinka II linii metra warszawskiego.
W ramach oddanego do użytku w lipcu 2020 r. kompleksu The Warsaw HUB powstały trzy budynki wysokościowe: dwa 130-metrowe biurowce i 86-metrowa wieża hotelowa, połączone ze sobą wspólnym podium oraz podziemnym pasażem handlowo-usługowym.
Cały kompleks liczy w sumie 113 tys. mkw. wielofunkcyjnej powierzchni. W dwóch bliźniaczych, 130-metrowych wieżach mieści się ok. 75 tys. mkw. najnowocześniejszej powierzchni biurowej. Trzeci, niższy wysokościowiec przy rondzie Daszyńskiego zajęły dwa hotele: Holiday Inn Express oraz pierwszy w Polsce Crowne Plaza, oferujące łącznie ponad 430 pokoi i apartamentów. Na jej ostatniej kondygnacji powstaje pierwszy w tej części Warszawy skybar z tarasem i widokiem na centrum Warszawy.
W podium kompleksu znalazły się z kolei m.in. centrum konferencyjne, klub fitness oraz przestrzenie coworkingowe. Na poziomie -1 powstał pasaż handlowy ze sklepami, usługami i gastronomią. Znajdzie się tam m.in. supermarket Biedronka, drogeria Rossmann czy restauracja McDonald’s. Będzie można się do niego dostać przez łącznik ze stacją metra rondo Daszyńskiego, podziemny parking lub z poziomu ulicy Towarowej przez lobby biurowca. Już w sierpniu zaczną się tam otwierać pierwsi najemcy.
projekt: Cavatina Architects, Epstein, inwestor: Cavatina Holding
14-kondygnacyjny budynek Chmielna 89 znajduje się w centrum Warszawy, między ul. Chmielną a Al. Jerozolimskimi, z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej. Biurowiec oferuje ponad 25 tys. mkw. powierzchni klasy A. Dopełnieniem funkcji biurowej są usługi na parterze budynku, w tym: kantyna, sklep i kawiarnia. Wytchnienie od pracy zapewniają najemcom zielone kaskadowe tarasy o łącznej pow. 370 mkw.
Wyróżnikami projektu są bryła przypominająca kryształ, dbałość o architektoniczny detal oraz zastosowanie wysokiej jakości materiałów budowlanych i dekoracyjnych. Uwagę zwraca również elewacja budynku z liniowo-rytmicznym układem paneli imitujących stal nierdzewną oraz oświetlenie korony obiektu i słupów konstrukcyjnych w podcieniu.
Dzięki zastosowanym energooszczędnym i ekologicznym rozwiązaniom jest on wyjątkowo przyjazny zarówno dla użytkowników jak i środowiska naturalnego. Na przełomie III i IV kwartału tego roku do budynku przeprowadzi się bank PKO BP, który zajmie wszystkie kondygnacje biurowe.
Budynek został oddany do użytku w maju 2020 roku.
projekt: Piotr Bujnowski, Martin Trőthan, inwestor: S+B Plan Bau Warschau
Budynek Widok Towers, którego budowa zakończyła się w grudniu 2020 roku, zlokalizowany jest w ścisłym centrum biznesowym miasta, gdzie znajdują się najbardziej prominentne budynki biurowe i wyjątkowe powierzchnie handlowe, tuż przy słynnej Rotundzie, w pobliżu najważniejszych warszawskich skrzyżowań. Niedaleko znajduje się także Pałac Kultury i Nauki.
Biurowiec został wzniesiony z wykorzystaniem najnowszych metod i materiałów, takich jak indywidualnie zaprojektowana, energooszczędna i dźwiękochłonna „elewacja modułowa”, łącząca najnowocześniejszą technologię z ekologicznym designem. Ponieważ elewacja jest w 100% prefabrykowana, stała kontrola całego procesu produkcji zapewnia najwyższy poziom jakości. Dzięki zastosowaniu tego produktu, w projekcie osiągnięto coś rzadkiego i bardzo pożądanego: na wszystkich 27 kondygnacjach znajdują się otwieralne okna.
Budynek od samego początku był projektowany z naciskiem na efektywność energetyczną, którą osiągnięto dzięki wysokowydajnej elewacji oraz oszczędnym systemom oświetleniowym. Kształt budynku zapewnia maksymalne wykorzystanie światła dziennego na powierzchniach biurowych. Hole windowe wyposażono w automatyczny system oświetlenia aktywowany przez czujki ruchu, dodatkowo podnosząc efektywność energetyczną. Zużycie wody do spłukiwania w węzłach sanitarnych zoptymalizowano analogicznie, a ponadto przewidziano selektywną zbiórkę odpadów.
projekt: HRA Architekci, inwestor: HB Reavis
Budynek Varso 2 został oddany do użytku w maju 2020 r. Do prac nad niższymi budynkami wielofunkcyjnego kompleksu Varso Place, flagowej inwestycji HB Reavis projektu Normana Fostera, która dostarczy łącznie 144 tys. mkw. powierzchni zaproszono polską pracownię HRA Architekci.
Niższe budynki tworzą śródmiejską pierzeję wzdłuż ulicy Chmielnej - projektantom zależało zatem na tym, aby stworzyć obiekty otwarte na otoczenie, sprzyjające ruchowi pieszemu wokół i wewnątrz budynków. Partery budynków Varso Place będą w pełni dostępne dla mieszkańców i przechodniów. Witryny handlowe i wejścia do lokali gastronomicznych zapewniono prosto z ulicy. Na szerokich chodnikach częściowo wyłożonych deskami z drewna naturalnego, tuż przed stworzonymi w budynkach podcieniami, pojawią się ogródki restauracyjne.
Zakończenie budowy najwyższej części inwestycji - Varso Tower projektu Foster + Partners - planowane jest pod koniec 2021 r.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
partner i wspólnik JEMS Architekci
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci
Projektant i Wspólnik Open Architekci