×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Biurowiec Wave z wyjątkowym certyfikatem w skali regionów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 26 sty 2022 12:29
Biurowiec Wave z wyjątkowym certyfikatem w skali regionów
Biurowiec Wave z wyjątkowym certyfikatem w skali regionów, fot. mat. pras.

Biurowiec Wave zrealizowany przez Skanska otrzymał WELL Core & Shell jako pierwszy biurowiec w Trójmieście. W tym momencie jest to również jedyny taki certyfikat na poziomie Gold poza rynkiem Warszawskim.

REKLAMA

WELL Building Standard to opracowany przez International WELL Building Institute (IWBI) system certyfikacji, który mierząc jakość powierzchni biurowej, weryfikuje ponad 100 cech budynku. W procesie oceny brany jest pod uwagę jego wpływ na zdrowie i samopoczucie fizyczne oraz psychiczne ludzi. WELL kładzie duży nacisk na odpowiednią wentylację oraz filtrację powietrza w pomieszczeniach, utrzymywanie właściwej wilgotności, dbanie o komfort termiczny, jakość wody czy odpowiednie oświetlenie.

– W Skanska staramy się, aby najemcy naszych biurowców nie tylko mieli dostęp do najwyższej jakości powierzchni i nowoczesnych rozwiązań, ale przede wszystkim – by czuli się w nich po prostu dobrze. Wszystkie zastosowania, oparte na wymaganiach certyfikatu WELL Core & Shell, pomagają użytkownikom naszych biur w wykonywaniu swoich codziennych obowiązków i zapewniają im bezpieczeństwo oraz komfort fizyczny i psychiczny – mówi Konrad Ziejewski, menedżer projektu w spółce biurowej Skanska w regionie CEE. – Certyfikacja powierzchni biurowych z pewnością zwiększa też ich atrakcyjność i umacnia w przekonaniu, że warto pracować w biurze lub do niego wrócić. Jak pokazało badanie przeprowadzone w 2021 roku na zlecenie Skanska, większość polskich pracowników uznaje biura za bezpieczne, tym bardziej, jeśli posiadają one certyfikaty – dodaje Konrad Ziejewski.

– Uzyskany certyfikat jest potwierdzeniem naszego doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań, które gwarantują zdrowie i dobre samopoczucie w budynku. W połączeniu z WELL Health-Safety Rating daje to najwyższy poziom troski o użytkownika. Zagadnienia związane z well-beingiem i bezpieczeństwem są przez nas traktowane priorytetowo – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.

Trójmiejski lider certyfikacji

Wave oferuje firmom działającym w Trójmieście prawie 25 tys. zrównoważonej powierzchni biurowej. To pierwszy tego typu budynek na lokalnym rynku, który oprócz certyfikatu WELL Core & Shell otrzymał również inne wyróżnienie przyznawane przez IWBI – WELL Health-Safety Rating. Jest ono przyznawane powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy w związku z ciągle trwającą pandemią. Spółka biurowa Skanska w regionie CEE posiada już w sumie 9 certyfikatów WELL oraz 12 WELL Health-Safety Rating.

Zielony i mobilny

Przy odpowiedzialnym zarządzaniu i świadomym użytkowaniu obiektu przez najemców, Wave jest w stanie zużywać znacząco mniej zasobów. Według wytycznych certyfikacji LEED 2009, oszczędność wody, dzięki specjalnej armaturze, może przekroczyć 40%, a oszczędność energii – ponad 30%. Energia elektryczna w budynku pochodzi w pełni ze źródeł odnawialnych. Niemal jedna czwarta materiałów, z których powstał Wave, zawierała elementy pochodzące z recyklingu. Z kolei prawie połowa wykorzystanych produktów pochodziła od lokalnych firm i dostawców. Przy realizacji biurowca wykorzystywano też między innymi wyroby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych. Drewno użyte do jego konstrukcji posiadało certyfikat FSC, wyznaczający standardy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej. Wszystko to pozwoliło Wave na zdobycie kolejnego certyfikatu – LEED Core & Shell na poziomie Platinum.

Przy biurowcu został także uruchomiony pierwszy w Trójmieście węzeł współdzielonej mobilności – City Hub. Jest to specjalnie zaaranżowana przestrzeń, w której każdy może m.in. wypożyczyć elektryczne skutery od Hop.City, hulajnogi z aplikacji Bolt czy samochody Traficar. Rozwiązanie uwzględnia również postój taksówek i miejsce na dostawy. Można tu także skorzystać z pierwszej na rynku ładowarki dla hulajnóg elektrycznych Si. Urządzenie może zasilić na raz trzy pojazdy. Umożliwia też zaplanowanie i zarezerwowanie miejsca do ładowania, a dodatkowo posiada funkcje zabezpieczające przed kradzieżą.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie