REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Blisko 20 mln zł na rewitalizację pałacu i parku Donnersmarcków

  • Autor: PAP
  • 26 kwi 2018 16:04
Blisko 20 mln zł na rewitalizację pałacu i parku Donnersmarcków
fot. shutterstock

Blisko 20 mln zł na rewitalizację kompleksu pałacowego Donnersmarcków w Siemianowicach Śląskich otrzyma dzięki unijnemu dofinansowaniu jego właściciel. W czwartek podpisano dokumenty w tej sprawie.

REKLAMA

"Dla Siemianowic Śląskich ten zabytek to jedno z najważniejszych miejsc, wspaniale zlokalizowane, w pięknym otoczeniu. To powinno być koło zamachowe dla miasta. Cieszę się, że tak wspaniale wygląda. Cieszę się, że pieniądze unijne trafiają w dobre ręce" - powiedział podczas podpisania umowy członek zarządu województwa śląskiego Henryk Mercik.

Dzięki wsparciu z funduszy Regionalnego Programu Operacyjnego na rewitalizację obszarów zdegradowanych beneficjent - spółka Inspiration Point - będzie mógł dostosować ten zabytek do pełnienia funkcji społecznych, kulturalnych oraz gospodarczych.

Jak poinformowała przewodnicząca rady nadzorczej spółki Krystyna Bielak, pieniądze zostaną przeznaczone na renowację części historycznej pałacu. Część komercyjna z browarem rzemieślniczym ma ruszyć już we wrześniu tego roku.

Całkowita wartość inwestycji wynosi ok. 37 mln zł. Beneficjent otrzymał ok. 19 mln zł dofinansowania, w tym ok. 17 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 2 mln zł z budżetu państwa w ramach Kontraktu Terytorialnego.

Budowę pałacu w Siemianowicach Śląskich rozpoczął ród Mieroszewskich w XVII w. Wzniesiono wówczas barokową część z łamanym dachem i bramą wjazdową. Kolejnymi właścicielami na początku XVIII w. zostali Donnersmarckowie. Zanim pod koniec XIX w. sprzedali rezydencję, kilkakrotnie ją rozbudowywali w stylu klasycystycznym.

W poprzednim wieku pałac kilkakrotnie zmieniał właścicieli, stopniowo niszczejąc. W 1990 r. przeszedł w ręce samorządu Siemianowic Śląskich, który po 15 latach sprzedał go prywatnej firmie. W 2013 r. kompleks od kolejnego właściciela odkupiła grupa Saternus, która rozpoczęła odbudowę obiektu. W styczniu 2016 r. ruszyła z remontem elewacji i adaptacją wnętrz pod kątem nowych funkcji.

Pałac z otoczeniem ma się stać miejscem wydarzeń, szkoleń, konferencji i pracy co-workingowej; z częściami gastronomiczną, hotelową i izbą pamięci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie