×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w warmińsko-mazurskim

  • Autor: PAP
  • 21 mar 2023 12:33
Blisko 4,5 mln zł dotacji na 60 zabytków w warmińsko-mazurskim
fot. Unsplash

Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków. Łącznie otrzymają oni blisko 4,5 mln zł, co jest rekordowo wysoką kwotą corocznych dotacji.

REKLAMA

  • Właścicielom 60 cennych historycznie obiektów przyznał w tym roku finansowe wsparcie warmińsko-mazurski konserwator zabytków.
  • Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu na prace konserwatorskie frontowej elewacji kamienicy z początku XX w.

"Spośród złożonych 141 wniosków, komisja pozytywnie rozpatrzyła 60, 70 odrzucono ze względu na brak środków finansowych, a 11 niekompletnych pozostawiono bez rozpoznania" - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków Bartłomiej Skrago powiedział PAP, że suma tegorocznych dotacji wynosi 4 mln 485 tys. zł, co jest najwyższą z kwot przyznanych dotychczas przez tę instytucję.

Największą z poszczególnych dotacji, tj. 250 tys. zł przyznano wspólnocie mieszkaniowej z ul. Zamkowej w Elblągu na prace konserwatorskie frontowej elewacji kamienicy z początku XX w.

Muzeum Pomnika Historii Frombork - Zespół Katedralny otrzyma 200 tys. zł na prace konserwatorskie gotyckiego poliptyku, wykonanego w 1504 r. na zlecenie wuja Mikołaja Kopernika bp. warmińskiego Łukasza Watzenrode.

Po 150 tys. zł przyznano: powiatowi braniewskiemu na I etap rekonstrukcji stolarki okiennej w zabytkowym budynku dawnego Kolegium Jezuickiego w Braniewie, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie na prace konserwatorskie elewacji i stolarki w dziedzińcu zamku oraz właścicielowi - zbudowanej w 1909 r. - dawnej Willi Sperlów w Olsztynie na remont dachu.

Dotacje przyznano również parafiom, m.in. na prace restauratorskie przy stropie w kościele p.w. św. Marcina Biskupa w Boleszynie (150 tys.) oraz prace konserwatorskie i stabilizację fundamentów w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła w Durągu (175 tys.). Zgromadzenie Księży Marianów otrzyma 100 tys. zł na konserwację empory chóru w kościele Nawiedzenia NMP w Sanktuarium w Stoczku Klasztornym.

O pieniądze na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane mogli starać się właściciele obiektów wpisanych do rejestru zabytków - gminy, instytucje, parafie, wspólnoty mieszkaniowe i osoby prywatne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie