Bohema w Warszawie to będzie unikatowy na skalę światową projekt. Zrewitalizowane zabudowania XIX wiecznej fabryki zostaną uzupełnione nowymi budynkami, a całość stworzy wyjątkową strefę, w której powstaną mieszkania, biura, powierzchnie handlowo-usługowe i przestrzeń na aktywności kulturalne i społeczne.
Projekt jest wyjątkowym pomysłem nowej przestrzeni do życia w Warszawie. Przewiduje połączenie różnych funkcji: mieszkaniowej, usługowej, handlowej, biurowej, kulturalnej i społecznej. Z jednej strony Bohema ma nawiązywać do otoczenia, w którym powstaje i ma być dla niego otwarta. Z drugiej ma uzupełniać o to, czego brakuje w okolicy, czyli np. o nowoczesną powierzchnię biurową czy mieszkaniową. Projekt został przygotowany przez pracownię Grupa 5 Architekci, a część komercyjna znajdująca się wokół komina, obejmująca budynki Warzelni, Kotłowni i Glicerynowni przez pracownię SUD Architects.
Bohema to miejsce otwarte na miasto, zarówno w przenośni jak i dosłownie. Jest otwarte na miejski rytm życia przez całą dobę. Otwarte na miasto również przez swoją lokalizacje: świetnie skomunikowanie, położone bezpośrednio przy stacji metra Szwedzka, której otwarcie planowane jest na 2019, w tym samym czasie, w którym oddawany będzie I etap Bohemy. W sąsiedztwie znajdują się drogi, trasy wylotowe, tramwaje i autobusy. W pobliżu jest również Dworzec Wileński.
– Bohema to będzie szczególne miejsce – podkreśla Arie Koren, CEO Okam Capital. Bohema to inwestycja, która wymyka się tradycyjnym klasyfikacjom: bo to nie tylko mieszkania, nie tylko powierzchnia handlowa i biurowa. To przestrzeń miejska, która oprócz pełnienia tych funkcji nawiązuje do tradycji miejskich placów, gdzie toczyło się życie społeczne. Jestem dumny, że Okam jest inwestorem i pomysłodawcą tego projektu – dodaje.
W pierwszym etapie powstaną budynki, w których znajdą się 303 mieszkania. Dwa kameralne 6-piętrowe budynki oraz jeden 4-piętrowy. Nowe budynki architekturą zewnętrzną będą nawiązywać do istniejących budynków historycznych po dawnej fabryce Polleny dzięki dużym płaszczyznom z cegły. Na elewacjach pojawią się także stalowe elementy balustrad, które formą korespondują z elementami technicznymi zabudowy przemysłowej. W częściach wspólnych zostanie wykorzystana cegła rozbiórkowa z istniejących elementów zagospodarowania. Budowa rusza na przełomie roku 2017 i 2018 a zakończy się na przełomie trzeciego, czwartego kwartału 2019 roku.
Na gości i najemców czekać będzie ponad 14,5 tys. mkw. powierzchni komercyjnej. Niepowtarzalny klimat w postindustrialnym otoczeniu oraz nowoczesne udogodnienia i wysoka jakość wykończenia to ważne atuty tego miejsca.
Centralnym punktem Bohemy jest plac z kominem. Plac jest przeznaczony na wydarzenia społeczne, kulturalne i artystyczne, a na jego ogólnodostępnej przestrzeni będą odbywać się koncerty, spektakle, kino, eventy itd.
- Teren wokół komina został pomyślany jako miejsce spotkań i relaksu. Komin ma szansę stać się praską „rotundą” – starsi warszawiacy pamiętają, że rotunda to było miejsce, w którym umawiali się wszyscy: na randki, spotkania z przyjaciółmi czy wspólne wyjście na zakupy – mówi Arie Koren.
Bohema to miejsce, które zagwarantuje swoim mieszkańcom, najemcom i gościom wszystkie niezbędne udogodnienia oraz moc atrakcji w zakresie kultury i rozrywki.
Nowoczesny wymiar historii
W industrialnych obiektach po dawnej fabryce Pollena oraz nowo wybudowanych budynkach wzrasta koncept urbanistyczny łączący historię z nowoczesnością. Projekt praskiej Bohemy został już nagrodzony w 2016 roku w konkursie Wienerberger Brick Award. W uzasadnieniu wyróżnienia dla Bohemy podkreślono umiejętną kontynuację skali i charakteru zabudowy historycznej Pragi oraz wykreowanie atrakcyjnej przestrzeni publicznej w otoczeniu nowej zabudowy mieszkalnej i reliktów zabudowy przemysłowej. Projekt został przygotowany przez pracownię Grupa 5 Architekci, a część komercyjna znajdująca się wokół komina, obejmująca budynki Warzelni, Kotłowni i Glicerynowni przez pracownię SUD Architects.
Historia nabiera nowego życia w Bohemie. Rewitalizowane budynki zachowają swoje historyczne nazwy.
W Warzelni, Glicerynowni i Kotłowni, położonych najbliżej części mieszkaniowej oraz w bezpośrednim sąsiedztwie komina miejsce znajdą usługi, restauracje, kawiarnie, browar, galerie, etc. Swoje miejsce znajdą tu również lokalni przedsiębiorcy, producenci i rzemieślnicy. Remont tych budynków zostanie zrealizowany z końcem 2019 roku.
architekt, założyciel i prezes zarządu TRZOP ARCHITEKCI
architekt Iliard Architecture & Project Management
Architekt-Partner, Członek Zarządu APA Wojciechowski Architekci
współzałożyciel, architekt Forbis Group
Architekt Tremend
architekt, partner More Design & Architecture (MRDA)