REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Brązowe algi mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2023 10:12
Brązowe algi mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie
Brązowe algi mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie, fot. shutterstock

Żyjące w zimnych wodach i oceanach brązowe algi (brunatnice) mogą usuwać z atmosfery do 550 milionów ton dwutlenku węgla rocznie. Śluz, w którym go akumulują, trudno się rozkłada, więc węgiel nie wraca do atmosfery przez setki, a nawet tysiące lat – wykazali naukowcy w publikacji na łamach PNAS.

REKLAMA

Algi brązowe to glony wielokomórkowe żyjące w zimnych wodach i oceanach. Pobierają duże ilości dwutlenku węgla z powietrza i wykorzystują go do wzrostu. Pewną część węgla jednak uwalniają z powrotem do środowiska w postaci śluzu, którego ważnym składnikiem jest fukoidan. Ponieważ śluz jest trudny do rozłożenia (fukoidan pełni funkcje ochronne), opada na dno zbiorników wodnych i nic się z nim nie dzieje przez setki, a nawet tysiące lat. W ten sposób algi brązowe mogą usuwać z powietrza do 550 milionów ton dwutlenku węgla każdego roku - prawie tyle, ile wynosi cała roczna emisja gazów cieplarnianych w Niemczech (0,74 gigaton dwutlenku węgla w 2020 r.).

- Węgiel z fukoidanu nie wraca do atmosfery przez setki, a nawet tysiące lat. To sprawia, że algi brunatne są szczególnie dobrymi pomocnikami w usuwaniu dwutlenku węgla z atmosfery w perspektywie długoterminowej - powiedział Hagen Buck-Wiese.

Zespół badawczy złożony z naukowców pochodzących z Niemiec, Finlandii i Australii przeprowadził eksperymenty w Stacji zoologicznej Tvärminne w południowej Finlandii. "W dalszej kolejności chcemy przyjrzeć się innym gatunkom brunatnic w innych lokalizacjach. Wielki potencjał alg brunatnych w zakresie ochrony klimatu zdecydowanie wymaga dalszych badań i wykorzystania ich wyników" - powiedział Buck-Wiese. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie