×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Broadway Malyan z zielonym światłem dla swojego największego projektu w Wielkiej Brytanii

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 16 kwi 2018 13:11
  • Aktualizacja: 16 kwi 2018 13:15
Broadway Malyan z zielonym światłem dla swojego największego projektu w Wielkiej Brytanii
fot. Broadway Malyan

Plan zagospodarowania przestrzennego przygotowany przez Broadway Malyan dla dużej, nowej dzielnicy Suffolk został jednogłośnie zatwierdzony przez planistów miejskich. To będzie wielofunkcyjna inwestycja łącząca zabudowę jednorodzinną z przestrzenią miejską i usługową.

REKLAMA

Projekt obejmuje teren o powierzchni 279 akrów przylegający do kompleksu Adastral Business Park na obrzeżach Ipswich. Ma na nim powstać m.in. 2000 nowych domów - przeznaczonych do kupna lub na wynajem, szkoła, plac miejski i zabudowa przeznaczona dla biznesu. Jest to jak dotychczas największy plan zagospodarowania terenu w Wielkiej Brytanii przygotowany przez studio Broadway Malyan.

Pozytywna decyzja zatwierdzająca projekt pojawiła się ponad dekadę po tym, jak obszar ten został przeznaczony pod zabudowę. Jeff Nottage, dyrektor Broadway Malyan podkreśla pracę wszystkich zainteresowanych stron nad stworzeniem koncepcji, która spełniałaby oczekiwania klienta, a także uwzględniała wrażliwy charakter tego terenu. - Naszym celem było stworzenie wielofunkcyjnego, tętniącego życiem osiedla, zlokalizowanego wokół centrum ze wszystkimi udogadnianiami dla mieszkańców, przy jednoczesnym uwzględnieniu piękna naturalnego otoczenia - powiedział Jeff Nottage.

Jak wspomina Nottage, punktem wyjścia, od którego rozpoczęli projektowanie było sąsiedztwo Obszaru o Wyjątkowych Walorach Naturalnych (ang. Area of the Outstanding Natural Beauty). - Ściśle współpracowaliśmy z różnego rodzaju organizacjami, w tym „Natural England” i lokalnymi grupami zajmującymi się ochroną przyrody, aby stworzyć zrównoważony i przyjazny dla ruchu pieszego projekt obejmujący swym zasięgiem duży obszar naturalnego krajobrazu zlokalizowanego wokół jeziora - nadmienił.

Poza krajobrazem naturalnym, plan zagospodarowania tego terenu uwzględnia także skansen, w którym znajdują się pomniki wpisane do rejestru zabytków. - Dzięki bliskiej współpracy z radą miejską, inwestorem i zespołem konsultantów udało nam się uzyskać wsparcie urzędników oraz lokalnej społeczności dla tego wspaniałego projektu - dodał.

Plan przewiduje powstanie 2000 domów, z czego 500 będzie w atrakcyjnej cenie, włączając w to budynki przeznaczone na wynajem oraz domy, które będzie można nabyć w ramach tzw. dzielonej współwłasności. Stworzona zostanie także szkoła, która zajmie powierzchnię 13 akrów oraz boiska wraz z pawilonem sportowym, które obejmą kolejne 20 akrów.

Sercem projektu będzie plac z widokiem na jezioro, wokół którego powstaną sklepy, kawiarnie, centrum osiedlowe oraz centrum medyczne. Dodatkowo na terenie 1,5 akra przewidziano obszar pod działalność biznesową, a ponad 50 akrów zajmą tereny otwarte oraz place zabaw.

Plan zagospodarowania terenu został przygotowany na zlecenie firm Carlyle Land oraz CEG, które współpracowały także z firmą BT nad ulepszeniami obszaru znajdującym się na północ od projektu, na którym mogłyby powstać placówki szkolnictwa wyższego w celu przyciągnięcia technologicznych gigantów takich jak Apple czy Facebook.

- Decyzja zatwierdzająca plan zagospodarowania terenu pozwala na stworzenie zrównoważonego projektu z nową i bogatą infrastrukturą, włączając w to placówki zdrowotne i oświatowe oraz warte 15 milionów funtów inwestycje w rozwój dróg wokół planowanej zabudowy. Ze względu na specyfikę obszaru, zależało nam na stworzeniu wysokiej jakości projektu, który uwzględnia potrzebę zachowania dużej ilości terenów zielonych i otwartych przestrzeni - podsumował Nottage.

Termin zakończenia inwestycji szacowany jest na koniec roku 2028.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie