Browar Lubicz od MOFO w pełnej okazałościPropertyDesign.pl - 26-08-2016 10:12


Pięć lat temu firma Balmoral Properties zaprezentowała projekt rewitalizacji Browaru Lubicz w Krakowie. Cały kompleks z zachowaniem zabytkowych obiektów XIX-wiecznej fabryki zaprojektowało biuro Mofo Architekci. Dziś inwestycja jest już ukończona.

Firma Balmoral Properties ukończyła budowę II etapu kompleksu mieszkaniowo-biurowo-usługowego w centrum Krakowa.

Program rewitalizacji terenów dawnego browaru Goetzów, przygotowany przez krakowską pracownię MOFO Architekci zakładał integrację zabytkowych budynków m.in. Pałacu Goetzów, Portierni, Dawnej Suszni Słodu, Dawnej Słodowni, Maszynowni i Kotłowni z kominem z nową zabudową mieszkaniową i biurową.

W styczniu 2014 roku deweloper osiągnął półmetek, zakończyły się prace budowlane I etapu inwestycji. Zdaniem konserwatora zabytków była to pierwsza rewitalizacja kompleksu poprzemysłowego w Krakowie, w której z taką starannością potraktowano budynki historyczne i wkomponowano je w całość projektu.

Dzisiaj inwestycja jest już ukończona, firma otrzymała pozwolenie na użytkowanie obiektu. W ramach II etapu osiedla powstały cztery budynki mieszkalne mające od czterech do pięciu pięter. Oprócz apartamentów jest też część komercyjna kompleksu. Na terenie Browaru swoje siedziby ma wiele spółek i instytucji m.in. międzynarodowa firma doradztwa zawodowego Adecco, amerykańska firma Uber, największy polski bank PKO BP czy firma Codewise, specjalizująca się w sprzedaży nowatorskich rozwiązań technologicznych. W gruntownie odrestaurowanym Pałacu Goetzów swoją placówkę mają węgierscy dyplomaci. Na terenie Browaru powstały też sklepy, market, punkty usługowe, restauracje, bar, kawiarnia czy cukiernia. Nawiązano też do historycznej i pierwotnej funkcji dawnego Browaru. W budynku Dawnej Słodowni znajduje się mikrobrowar i restauracja, gdzie na miejscu tradycyjną metodą warzone jest lokalne piwo. Już dzisiaj jest to jedno z najciekawszych miejsc spotkań towarzyskich i biznesowych w centrum Krakowa.

Kompleks mieszkaniowo-biurowo-handlowy Browar Lubicz zupełnie odmienił centrum Krakowa. Zamknięty do niedawna, zaniedbany teren stał się na nowo obszarem tętniącym życiem, nową częścią miasta dostępną dla wszystkich.