×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Bryła jak... jesienny liść. Zobacz nietuzinkowy projekt hali sportowej

 • Autor: PropertyDesign.pl
 • 01 cze 2023 09:25
 • Aktualizacja: 01 cze 2023 09:26
Bryła jak... jesienny liść. Zobacz nietuzinkowy projekt hali sportowej
Hala sportowa w Marcinkowicach, proj. Autorska Pracownia Projektowa Manecki, fot. Tomasz Prokop

W Marcinkowicach w Małopolsce stanęła hala sportowa, której forma nawiązuje do... jesiennego, bukowego liścia. Za projektem nietuzinkowego obiektu stoi architekt Mateusz Manecki.

REKLAMA

 • Architekt Mateusz Manecki zaprojektował halę sportową w Marcinkowicach w Małopolsce, której motywem przewodnim jest... jesienny bukowy liść.
 • Lokalizacja obiektu zaowocowała ścianą, która ma kształt łuku. 
 • We wewnątrz hali sportowej znajduje się pełnowymiarowe boisko (20x40m) ze strefą bezpieczną i trybunami na 150 osób oraz ścianka wspinaczkowa i duża strzelnica na 8 stanowisk.
 • Sala gimnastyczna sąsiaduje z parkiem, który jest dawnym ogrodem dworu. Teren ten znajduje się pod opieką konserwatorską.
 • Autorska Pracownia projektowa Manecki przygotowała także projekt zagospodarowania terenu wokół dworu i hali sportowej.

Marcinkowice w Małopolsce to piękna miejscowość otoczona górami. To właśnie tu w sąsiedztwie parku i dawnego dworu została wybudowana sala gimnastyczna dedykowana sportowym zajęciom szkolnym. Motywem przewodnim architekta Mateusza Maneckiego, który zaprojektował obiekt, był bukowy, jesienny liść.

Ściana wykończona trwałymi płytami syntetycznymi, fot. Tomasz Prokop
Ściana wykończona trwałymi płytami syntetycznymi, fot. Tomasz Prokop

Bryła budynku jak... jesienny liść

Bryła sportowego obiektu została dopasowana do otoczenia. Budynek położony jest blisko drogi, która przebiega po łuku. Dlatego jedna ze ścian sali gimnastycznej również ma kształt łuku. Ściana ta została wykończona trwałymi płytami syntetycznymi.

Z bogatej palety barw tych płyt wybrałem jesienne kolory, ponieważ elewacja obiektu to grafika połowy jesiennego liścia buku, który był dla mnie inspiracją przy pracy nad projektem – mówi dr inż. arch. Mateusz Manecki, autor projektu i dodaje, że dach nad tą częścią budynku, w której są szatnie, to trzy przełamane płaszczyzny. To nawiązanie do górzystego terenu.

Otoczenie dworu i hali sportowej

Sala gimnastyczna sąsiaduje z parkiem, który jest dawnym ogrodem dworu. Teren ten znajduje się pod opieką konserwatorską. Autorska Pracownia Projektowa Manecki przygotowała także projekt zagospodarowania terenu wokół dworu i hali sportowej. Nawiązuje on do dawnej zabudowy. Projektanci postawili na dość łagodną formę, czyli wijące się ścieżki parkowe, które mają na celu rekreację. Jest też zbiornik pożarowy, charakterystyczny element infrastruktury parkowej. Architekt krajobrazu dobrał odpowiednie gatunki drzew i krzewów ozdobnych, które zostały nasadzone.

 • Hala Sportowa 

  Lokalizacja: Marcinkowice, woj. małopolskie
  Inwestor: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu
  Architekt: Mateusz Manecki, Autorska Pracownia Projektowa Manecki
  Powierzchnia użytkowa: 1820,70 m²
  Oddanie do użytku: listopad 2022 r.

Co wewnątrz hali?

Wewnątrz hali sportowej znajduje się pełnowymiarowe boisko (20x40m) ze strefą bezpieczną i trybunami na 150 osób oraz ścianka wspinaczkowa i duża strzelnica na 8 stanowisk. 

Wewnątrz hali sportowej znajduje się pełnowymiarowe boisko (20x40m) ze strefą bezpieczną i trybunami na 150 osób. fot. Tomasz Prokop
Wewnątrz hali sportowej znajduje się pełnowymiarowe boisko (20x40m) ze strefą bezpieczną i trybunami na 150 osób. fot. Tomasz Prokop

Zapotrzebowanie na miejsce do ćwiczeń strzelniczych wynika z charakteru edukacyjnego Zespołu Szkół im. W. Orkana w Marcinkowicach, w którym są klasy policyjne oraz odziały przygotowania wojskowego. Na tych terenach jest również wielu myśliwych – tłumaczy Mateusz Manecki.

Wnętrze hali sportowej charakteryzuje się oszczędnością formy. Jest ono skromne, ale bardzo funkcjonalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie