REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Brzeszcze restaurują stare przydrożne kapliczki

  • Autor: PAP
  • 29 lis 2017 15:20
Brzeszcze restaurują stare przydrożne kapliczki
fot. pixabay

Starym kapliczkom przydrożnym gmina Brzeszcze sukcesywnie przywraca dawny blask. Obecnie konserwatorzy zakończyli prace przy XIX-w. krzyżu w Przecieszynie. W poprzednich latach odrestaurowane zostały dwie inne kapliczki – podał w środę brzeszczański magistrat.

REKLAMA

Służby prasowe brzeszczańskiego magistratu poinformowały, że odrestaurowana kapliczka została ustawiona w 1874 r. z inicjatywy Katarzyny i Jana Zająców. Ma formę postumentu, udekorowanego płaskorzeźbami Matki Boskiej Bolesnej, św. Jana Ewangelisty i św. Katarzyny z palmą męczeństwa. Całość wieńczy krzyż łaciński z figurą Chrystusa Ukrzyżowanego.

Kapliczka z piaskowca była w bardzo złym stanie. Odchyliła się od pionu, co związane było prawdopodobnie z rozrastaniem korzeni lipy, przy której stoi. Na figurze wystąpiły ubytki, zagrzybienia i pleśnie. Piaskowiec był mocno zabrudzony, a elementy metalowe zardzewiałe.

Renowację przeprowadziła firma z Krakowa. Ponad 28 tys. zł na ten cel pochodziło z budżetu samorządu. Prace konserwatorskie trwały od czerwca. Kapliczka została zdemontowana i przewieziona do pracowni, gdzie zajęli się nią fachowcy. Wykonano też nowy fundament i izolację.

Magistrat przypomniał, że w poprzednich latach w Brzeszczach odrestaurowana została m.in. kamienna figura Jezusa w cierniowej koronie, która pochodzi z przełomu XVIII i XIX w. Podczas II wojny Niemcy rozkazali porządkującym teren więźniom obozu Auschwitz wrzucić figurę do przepływającej obok rzeczki i rozbić postument. Mieszkańcy nocą wyłowili rzeźbę Chrystusa. Po wojnie ustawili ją w pierwotnym miejscu.

Samorząd odrestaurował także krzyż kamienny z figurami Chrystusa, Matki Bożej i świętych, który został ustawiony w 1850 r. z inicjatywy małżeństwa Anny i Andrzeja Tyrnów. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie