×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budowa bryły szkicu GRID Architekci w blokach startowych

  • Autor: PropertyDesign.pl/wszczecinie.pl
  • 08 sie 2018 13:00
Budowa bryły szkicu GRID Architekci w blokach startowych
fot. mat. inwestora

W Szczecinie rozpoczyna się budowa Centrum Aktywności Lokalnej Krzemień Podjuchy szkicu GRID Architekci. W nowym obiekcie powstanie m.in. scena z widownią na 200 osób, scena plenerowa, pracownie twórcze oraz sale do ćwiczeń.

REKLAMA

Wykonawcą prac budowlanych została firma Expert z Dolic, która wyceniła je na 9,7 mln złotych. Obiekt ma być gotowy jesienią 2019. 

O projekcie

Punktem wyjścia było stworzenie budynku, który oprócz niezbędnego rozkładu pomieszczeń, ich prawidłowych funkcjonalnych zależności, wygeneruje wartość dodaną świadczącą o publicznym i egalitarnym charakterze miejsca - mówią architekci o projekcie.

Bazując na dostarczonym programie stworzono układ przestrzeni zewnętrznych i wewnętrznych pozwalający na koegzystencję i jednoczesny rozwój  wielu aktywności w obrębie budynku. Obiekt wraz z centralnie położonym hallem stanowi ramę, niezbędne zaplecza dla aktywności użytkowników, w którym hall jest przedłużeniem przestrzeni publicznej, sercem układu pozwalającego, także w wymiarze społecznym, stworzyć miejsce przyjazne dla mieszkańców wzmacniające więzi społeczne i budujące tożsamość dzielnicy. 

Projekt tworzy dyskretną ramę dla wszystkich przewidzianych i nieprzewidzianych działalności wykorzystując naturalne położenie działki na skrzyżowaniu w bezpośredniej bliskości zieleni parkowej. Utworzony plac wejściowy,  budynek centrum oraz park tworzą naturalną sekwencję przestrzeni stanowiące scenerię dla aktywności mieszkańców.

Lokalizacja obiektu świadomie dzieli działkę na mniejsze, kameralne fragmenty. Takie rozwiązanie pozwala na równoczesne funkcjonowanie różnych grup użytkowników, ich wzajemną koegzystencją oraz przenikanie, a w razie potrzeby odseparowanie. Wycofanie elewacji obiektu w stosunku do ulicy tworzy plac wejściowy, agorę, która w okresie letnim powiększa możliwości adaptacyjne oraz ofertę miejsca. Rozwiązanie to dodatkowo, w kontekście urbanistycznym podkreśla ważność miejsca w tkance miejskiej ulicy. Zarówno dla placu wejściowego, jak i zieleni parkowej obiekt stanowi tło oraz zamknięcie funkcjonalne. Parking zlokalizowano za budynkiem. Jest to kolejna przestrzeń mogąca podlegać adaptacji funkcjonalnej. W przypadku większych imprez może być wykorzystany jako dodatkowa przestrzeń, w tym wypadku budynek stanowi bufor akustyczny dla najbliższego sąsiedztwa zabudowy wielorodzinnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie