REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Budowa kampusu GUM w Kielcach. Wykonawca wrócił na plac budowy

  • Autor: PAP
  • 19 lip 2022 09:40
Budowa kampusu GUM w Kielcach. Wykonawca wrócił na plac budowy
Wznowiono prace przy budowie kampusu laboratoryjnego GUM. fot. Shutterstock

Wznowiono prace przy budowie kampusu laboratoryjnego GUM. Prace na budowie zostały wstrzymane na początku lipca. Generalny wykonawca - firma Anna-Bud, argumentował wówczas, że roboty nie mogą być kontynuowane ze względu na błędy w dokumentacji projektowej.

REKLAMA

  • Wznowiono prace przy budowie kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar w Kielcach.
  • Wykonawca wrócił na budowę w poniedziałek (18 lipca).
  • Budowa kampusu charakteryzuje się unikatowymi na skalę międzynarodową rozwiązaniami.
  • Kontrakt na prace budowlane opiewa na ponad 100 mln zł.

Prace na budowie zostały wstrzymane na początku lipca. Generalny wykonawca - firma Anna-Bud, argumentował wówczas, że roboty nie mogą być kontynuowane ze względu na błędy w dokumentacji projektowej. W ocenie wykonawcy "projekt wykonawczy jest nieskoordynowany międzybranżowo".

Dyrektor generalny GUM Piotr Ziółkowski poinformował, że strony uzgodniły sposób rozwiązania kwestii braków projektowych, a prace na budowie zostały wznowione.

"W poniedziałek zarówno przedstawiciele generalnego wykonawcy, jak i podwykonawcy pojawili się na budowie i wznowili prace budowlane" - powiedział PAP Ziółkowski.

We wspólnym oświadczeniu GUM i firmy Anna-Bud zwrócono uwagę, że budowa kampusu charakteryzuje się unikatowymi na skalę międzynarodową rozwiązaniami. "Ze względu na jej specyfikę, potrzeba było dodatkowych wyjaśnień. Termin rozpoczęcia działalności laboratoriów - 1 stycznia 2024 roku nie jest zagrożony" - oświadczono.

Wykonawca wskazywał również na konieczność rewaloryzacji kontraktu, ze względu na rosnące ceny materiałów budowlanych. Ziółkowski podkreślił, że ewentualne zmiany w kontrakcie mogłyby być uwzględniane na podstawie wskaźników inflacji, raportowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Sprawa będzie konsultowana z Prokuratorią Generalną. Niewykluczone, że dojdzie do mediacji i ugody sądowej.

Działalność badawcza kampusu ma się rozpocząć na początku 2024 roku. Kampus GUM powstaje na północnym zboczu góry Hałasa w Kielcach. W ramach pierwszego etapu inwestycji w stolicy woj. świętokrzyskiego powstanie sześć laboratoriów - akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej.

Kontrakt na prace budowlane opiewa na ponad 100 mln zł. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie