×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budowa tego parkingu kosztowała blisko 23 mln zł. Jest jedyny w Polsce!

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 kwi 2023 16:25
  • Aktualizacja: 12 kwi 2023 16:24
Budowa tego parkingu kosztowała blisko 23 mln zł. Jest jedyny w Polsce!
Automatyczny parking w Katowicach jest pierwszym tego typu parkingiem publicznym w Polsce. fot. mat. KAW
Budowa tego parkingu kosztowała blisko 23 mln zł. Jest jedyny w Polsce!
Budowa tego parkingu kosztowała blisko 23 mln zł. Jest jedyny w Polsce!
Budowa tego parkingu kosztowała blisko 23 mln zł. Jest jedyny w Polsce!

Budowa parkingu automatycznego na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach dobiegła końca. Teraz pierwszy w Polsce publiczny parking automatyczny czeka na odbiory.

REKLAMA

  • Wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych przy parkingu automatycznym na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach.
  • Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów.
  • W korzystaniu z parkingu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza, które ułatwiają prawidłowe zaparkowanie samochodu na platformie transportowej.
  • Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu będzie wjeżdżał na specjalną platformę, a następnie opuszczał pojazd i na ekranie sterowania potwierdzał, że samochód jest gotowy do podniesienia.
  • Planowane otwarcie wielopoziomowego parkingu nastąpi na początku trzeciego kwartału.
  • Wartość inwestycji to niemal 23 mln zl.

Wykonawca zgłosił zakończenie robót budowlanych przy parkingu automatycznym na ul. Tylnej Mariackiej w Katowicach. Tym samym rozpoczyna się ostatni etap inwestycji, której wartość to niemal 23 mln zł. Przed nami procedury odbiorowe. Następnie – na początku trzeciego kwartału - inwestycja zostanie oddana do użytku, a mieszkańcy będą już mogli bezpiecznie i komfortowo korzystać z pierwszego publicznego parkingu automatycznego w Polsce – innowacyjnego rozwiązania pozwalającego przechowywać dużą liczbę aut na niewielkiej powierzchni.

Zakończenie prac i odbiory

Parking automatyczny przy ulicy Tylnej Mariackiej to pierwsza tego typu inwestycja publiczna w Polsce. Na powierzchni, gdzie zmieściłoby się nieco ponad 40 standardowych miejsc parkingowych, dzięki inwestycji będzie można pozostawić 240 pojazdów.

Automatyczny parking w Katowicach jest pierwszym tego typu parkingiem publicznym w Polsce. fot. mat. KAW
Automatyczny parking w Katowicach jest pierwszym tego typu parkingiem publicznym w Polsce. fot. mat. KAW

 

Tym samym Katowice stają się pionierem zastosowania innowacyjnych rozwiązań pozwalających na maksymalnie efektywne zagospodarowanie niedużej przestrzeni w mieście o gęstej zabudowie. W ostatnim czasie montowane były m.in. urządzenia systemu kasowego, automatyki i sterowania czy też prowadzone były prace przy zagospodarowaniu terenu. Teraz wykonawca zgłosił zakończenie prac budowlanych.

Jednak wbrew pozorom – zgodnie z naturą procesu inwestycyjnego – zakończenie robót nie oznacza finału inwestycji. Ważny jest jeszcze etap odbiorów, podczas których wykonane prace są oceniane i kontrolowane nie tylko przez inwestora.

– W tym czasie sprawdzamy zgodność wszystkich elementów inwestycji z projektem i jeśli zachodzi taka potrzeba, to wskazujemy wykonawcy rzeczy wymagające poprawy – tłumaczy Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A., która pełni rolę inwestora zastępczego Miasta Katowice.

– W przypadku parkingu na ulicy Tylnej Mariackiej na procedurę odbiorową przewidujemy cały drugi kwartał. Jest to pierwsza taka inwestycja publiczna w Polsce, w związku z czym wszelkie procesy weryfikacyjne będą szczególne i wymagające dłuższego czasu. W odbiory będą zaangażowani między innymi przedstawiciele przyszłego użytkownika, który musi zostać odpowiednio przeszkolony przez wykonawcę celem poprawnej obsługi i eksploatacji, Urzędu Dozoru Technicznego, który jest odpowiedzialny za wszelkie maszyny dźwigowe, nadzoru inwestorskiego, jak również sam inwestor, a finalnie nadzór budowlany – dodaje Agnieszka Dutkiewicz.

Kiedy parking zostanie udostępniony kierowcom? Jak z niego korzystać?

Planowane otwarcie wielopoziomowego parkingu nastąpi na początku trzeciego kwartału. Choć parking automatyczny jest samoobsługowy, to kierowcy nie zostaną pozostawieni sami sobie. Na każdym panelu obsługi i kasie płatniczej zainstalowano intercomy, dzięki którym będzie można połączyć się z pracownikami odpowiedzialnymi za zdalną obsługę i udzielanie pomocy.

W korzystaniu z parkingu pomagają czujniki optyczne, radarowe i sygnalizacja ostrzegawcza, które ułatwiają prawidłowe zaparkowanie samochodu na platformie transportowej. Sam proces parkowania można porównać do korzystania z myjni automatycznej, gdzie urządzenia sygnalizują nam poprawne umieszczenie pojazdu.

Na zdjęciu zdjęcie z zakończonej już obecnie budowy parkingu, stan z 17 lutego br. fot. mat. KAW
Na zdjęciu zdjęcie z zakończonej już obecnie budowy parkingu, stan z 17 lutego br. fot. mat. KAW

 

Kierowca, który będzie chciał skorzystać z parkingu na ul. Tylnej Mariackiej, musi wjechać na specjalną platformę, a następnie opuścić pojazd i na ekranie sterowania potwierdzić, że samochód jest gotowy do podniesienia. Maszyna już w sposób zupełnie zautomatyzowany przeniesie go na wyższy poziom. Odbiór samochodu wygląda analogicznie – po uiszczeniu opłaty  maszyna automatycznie sprowadzi platformę, na której pozostawiony został samochód, do poziomu umożliwiającego odbiór pojazdu przez kierowcę. 

Parking składa się z dwóch zespołów maszyn. Ich działanie polega na wykorzystywaniu inteligentnego systemu rotacyjnego i przechowywania pojazdów na przeznaczonych do tego platformach. Pierwszy zestaw – o długości 67 metrów – to połączenie 12 modułów parkingowych. Drugi – długi na ponad 45 metrów – składa się z 8 modułów. Każdy moduł posiada niezależny wjazd/wyjazd oraz 12 platform parkingowych. To oznacza, że w obu zestawach zaparkować można łącznie 240 pojazdów. Co ciekawe, dzięki wysokości wynoszącej 17 metrów parking izoluje tę część śródmieścia od nasypu kolejowego i przejeżdżających pociągów. W efekcie może pełnić rolę ekranu akustycznego.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Każde nowe urządzenie może budzić obawy przyszłych użytkowników. W przypadku tego parkingu nie trzeba jednak obawiać się ani o siebie, ani swój samochód. Bezpieczeństwo kierowcy oraz pojazdu to priorytet tej inwestycji. Dlatego w maszynach zastosowano wielopoziomowy system detekcji błędów oraz zwielokrotniony system zatrzymania awaryjnego. Konstrukcja maszyny oraz system sterowania posiadają szereg autorskich, opatentowanych rozwiązań w zakresie systemu bezpieczeństwa, w tym m.in. dodatkowy mechanizm blokowania układu napędowego podczas parkowania i odbioru samochodu, zastosowanie podwójnych czujników na głównych elementach układu napędowego maszyny, system predykcji zdarzeń awaryjnych, który pozwala na zapobiegawcze wykrycie ewentualnych nieprawidłowości i szybką reakcję serwisową.

Technologia opracowana w Polsce

Autorem technologii o nazwie Grand Vertical Parking, a także wykonawcą inwestycji, jest działająca na rynku od 1984 firma GRAND, specjalizująca się m.in. w precyzyjnej obróbce metalu CNC. Opracowanie tego innowacyjnego rozwiązania to wynik prowadzonych przez firmę prac badawczo-rozwojowych, a prototyp parkingu automatycznego od kilku lat służy każdego dnia jej pracownikom.

- Maszyny na ulicy Tylnej Mariackiej to pierwszy publiczny parking automatyczny w Polsce. Cieszy nas, że wspólnie z Miastem Katowice realizujemy tę pionierską inwestycję, dającą nowe możliwości efektywnego wykorzystywania nawet niewielkich przestrzeni wśród miejskiej zabudowy – mówi Andrzej Grygiel, prezes firmy GRAND.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie