REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Budowa siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu

  • Autor: PAP
  • 24 sty 2018 15:29
Budowa siedziby Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu
fot. pixabay.com

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu zwiększy przestrzeń wystawienniczą dzięki wybudowaniu w 2019 r. dodatkowej siedziby. Zwiedzającym udostępnione zostaną pomieszczenia renesansowego zamku, w którym obecnie znajdują się muzealne magazyny i biura.

REKLAMA

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to jedyna tego typu placówka w Polsce. Muzeum funkcjonuje w niewielkiej przestrzeni renesansowego zamku. Ekspozycje, magazyny zbiorów i biura zajmują ok. 560 m kw. Instrumenty muzyczne, znajdujące się na wystawie stałej, eksponowane są na zaledwie 180 m km.

Jednak - jak powiedziała PAP - dyrektor szydłowieckiego muzeum Aneta Oborny - po wybudowaniu nowej siedziby ma się to zmienić. "Realizacja inwestycji pozwoli powiększyć całkowite muzealne powierzchnie ekspozycyjne w zamku do ok. 520 m kw. i udostępnić na nich obecnie znajdujące się w magazynach cenne muzealne zasoby" - zaznaczyła Oborny.

Nowy obiekt będzie miał charakter administracyjno-edukacyjny. Z obecnej siedziby muzeum przeniesione zostaną m.in. magazyny i część administracyjna. W budynku znajdą się także m.in. pracownie merytoryczne, sala konferencyjno-edukacyjna, sale edukacyjne, biblioteka i pracownia dokumentacji etnomuzykologicznej i historycznej oraz archiwum. Dodatkowa siedziba przy ul. Kąpielowej ma być gotowa na początku 2019 r. Jej budowę finansuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Koszt inwestycji to 8,4 mln zł.

Dzięki przeniesieniu muzealnych biur i magazynów do nowej siedziby na zamku zwolnią się pomieszczenia zlokalizowane w najstarszej XV-wiecznej północnej części zamku oraz w XVI-wiecznych komnatach skrzydła wschodniego. Niektóre z nich dekorowane są unikatowymi, wczesnorenesansowymi polichromiami i polichromowanymi stropami kasetonowymi. Do tej pory, ze względu na dotychczasową funkcję pomieszczeń, nie były one udostępniane zwiedzającym. Teraz mają się tam znaleźć nowe wystawy instrumentologiczne, audiowizualne przestrzenie edukacyjno-ekspozycyjne oraz ekspozycje poświęcone historii zamku i jego mecenasom - Szydłowieckim i Radziwiłłom.

Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu to jedyna w Polsce i pierwsza w Europie placówka muzealna gromadząca rodzime ludowe instrumenty muzyczne. Posiada w swoich zbiorach prawie 2,5 tys. eksponatów, wśród nich rzadkie, ciekawe, od dawna nie spotykane w praktyce muzycznej: liry korbowe, skrzypice polskie, suki biłgorajskie.

Najstarszymi obiektami są złóbcoki z 1705 r., basy kaliskie i mazowieckie z XIX w., tarapata z XIX w., bębny - kotły z XVII w., bębenki z XVIII i XIX w. Do najciekawszych należy m.in. największy zbiór harmonii różnych typów, duża kolekcja cymbałów, skrzypiec, instrumentów glinianych, fujarek i piszczałek oraz instrumentów dudowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie