×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budowa tunelu na Zakopiance na finiszu. Trwają testy

  • Autor: PAP
  • Opublikowano: 25 sie 2022 13:01
Budowa tunelu na Zakopiance na finiszu. Trwają testy
Zakończyły się prace budowlane w tunelu w ciągu Zakopianki. Obecnie trwają jeszcze prace przy portalach. fot. Shutterstock

Zakończyły się prace budowlane w tunelu w ciągu Zakopianki. Obecnie trwają jeszcze prace przy portalach. Tunel ma być przejezdny w czwartym kwartale bieżącego roku.

REKLAMA

  • Zakończyły się pracę budowlane w tunelu w ciągu Zakopianki, ale trwają jeszcze prace przy wjazdach do obydwu portali.
  • Tunel ma być przejezdny w czwartym kwartale bieżącego roku.
  • Tunel w ciągu Zakopianki o długości 2,06 km jest drążony w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. 
  • Koszt inwestycji to niemal miliard zł.
  • Termin zakończenia budowy tunelu był kilkakrotnie przesuwany.

"Roboty w tunelu zostały zakończone, ale cała inwestycja nie jest jeszcze zakończona, ponieważ trwa budowa dojazdu do portalu od strony południowej i pracy wykończeniowe od strony północnej wjazdu do tunelu. Budowa tunelu się zakończyła, ale pozostaje sprawdzenie czy wszystkie urządzenia wewnątrz działają prawidłowo" - przekazała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut.

Najwięcej pracy budowlańcy mają jeszcze przy południowym portalu, gdzie nie są jeszcze zakończone prace drogowe. Przy północnym portalu trwają natomiast prace wykończeniowe i porządkowe. Wewnątrz obydwu nitek tuneli sprawdzane jest działanie wszystkich systemów niezbędnych do prowadzenia ruchu, a także zainstalowanych urządzeń.

"Przewidujemy, że w połowie września rozpoczną się ćwiczenia służb ratowniczych, a na przełomie sierpnia i września rozpoczną się odbiory poszczególnych systemów, ponieważ każda instalacja wymaga oddzielnego odbioru" - wyjaśniła rzeczniczka.

Generalna Dyrekcja nie podaje konkretnej daty ostatecznego oddania tunelu dla kierowców, ponieważ nie wiadomo jak długo potrwają poszczególne odbiory techniczne. Wiadomo tylko, że będzie to czwarty kwartał bieżącego roku, czyli pomiędzy październikiem a grudniem.

 

Termin zakończenia budowy tunelu był kilkakrotnie przesuwany. Najpierw zapowiadano, że tunel będzie gotowy do końca 2021 r. Później termin zakończenia prac przy budowie tunelu wyznaczono na luty b.r. Kolejna data ukończenia robót została ustalona na koniec czerwca. O przesunięcie terminu wnioskował wykonawca, argumentując opóźnienia pandemią i absencją pracowników oraz niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Tunel w ciągu drogi krajowej nr 7, czyli popularnej Zakopianki o długości 2,06 km jest drążony w masywie góry Mały Luboń w Beskidzie Wyspowym, pomiędzy miejscowościami Naprawa i Skomielna Biała. Drążenie pierwszego tunelu rozpoczęło się 6 marca 2017 r. Koszt inwestycji to niemal miliard zł. Tunel buduje włoski koncern Webuild, który w styczniu przejął dotychczasowego wykonawcę tunelu, firmę Astaldi.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie