REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budowa wiaduktu w Skierniewicach na półmetku

  • Autor: PAP
  • 14 sty 2022 12:19
Budowa wiaduktu w Skierniewicach na półmetku
Budowa wiaduktu nad torami w Skierniewicach. fot. Piotr Szeląg, mat. PKP PLK

Powstała główna konstrukcja wiaduktu w Skierniewicach. Cały obiekt ma być gotowy w grudniu tego roku.

REKLAMA

  • Gotowa jest główna konstrukcja wiaduktu kolejowego w ciągu ul. Piłsudskiego i Zwierzynieckiej w Skierniewicach
  • To półmetek inwestycji za 37 mln zł, która ma poprawić bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym na linii Warszawa–Katowice.
  • Obiekt ma być gotowy w grudniu 2022 roku.

"Wykonawca wiaduktu w ciągu ul. Piłsudskiego/Zwierzynieckiej wybudował już główny element konstrukcji - płytę wiaduktu. Wcześniej na podporach zamontowano przęsła i belki. Obecnie prowadzone są prace związane z montażem odwodnienia i izolacją płyty wiaduktu. Rozpoczęła się budowa schodów do chodnika na wiadukcie. Kolejno przeprowadzone zostanie zbrojenie i betonowanie konstrukcji" - przekazał PAP Rafał Wilgusiak z PKP PLK.

Gotowe są także dwa nasypy, na których znajdą się dojazdy do wiaduktu. Przebudowano instalacje m.in. wodociągowe, gazowe, energetyczne. Postępuje montaż ekranów akustycznych oraz budowa nawierzchni dróg. Prace nie wpływają na ruch pociągów.

Wiadukt drogowy powstaje nad dwoma torami linii Warszawa Zachodnia - Katowice oraz jednotorową łącznicą między linią Warszawa Zachodnia - Katowice i linią Skierniewice - Łowicz. Nowy obiekt zastąpi przejazd kolejowo-drogowy w ciągu ul. Piłsudskiego i Zwierzynieckiej. Sześcioprzęsłowy wiadukt nad torami o długości ok. 145 m będzie miał chodniki i ścieżkę rowerową.

W ocenie inwestorów - Miasta Skierniewice i PKP PLK - inwestycja korzystnie zmieni system komunikacji. Stworzony zostanie nowy układ drogowy, w tym dwa ronda. Przewidziano nowe oświetlenie, ekrany akustyczne, zatoki dla autobusów. Wzdłuż torów będą drogi serwisowe. Nowe rozwiązania poprawią bezpieczeństwo uczestników ruchu.

Wartość inwestycji to 37,1 mln zł, z czego kwotę 34,49 mln zł przekazuje miasto. Połowa środków będzie pochodzić z subwencji przyznanej przez Ministerstwo Infrastruktury. PLK dołożą ok. 2,62 mln zł. Obiekt ma być gotowy w grudniu 2022 roku.

Budowa wiaduktu drogowego nad torami w Skierniewicach wpisuje się w realizowany przez spółkę PKP PLK program poprawy bezpieczeństwa, obejmujący zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują go we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg.

W woj. łódzkim w ramach III etapu tego projektu powstanie wiadukt kolejowy w Gałkowie i Andrespolu. W całym kraju planowana jest budowa 25 obiektów, w tym 12 wiaduktów kolejowych, 10 wiaduktów drogowych, dwóch przejść dla pieszych pod torami i wiaduktu pieszo-rowerowego; łączna wartość inwestycji to ponad 312 mln zł.(PAP)

Autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ pad/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie