REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Budowane w Środzie Śląskiej osiedle domów drewnianych ma być ogrzewane wodorem

  • Autor: PAP
  • 13 paź 2021 12:46
Budowane w Środzie Śląskiej osiedle domów drewnianych ma być ogrzewane wodorem
Budowane w Środzie Śląskiej osiedle domów drewnianych ma być ogrzewane wodorem, fot. shutterstock

Powstające w Środzie Śląskiej osiedle drewnianych domów ma być ogrzewane wodorem. List intencyjny o współpracy w tym zakresie podpisały Polskie Domy Drewniane i SES Hydrogen należąca do Grupy Sescom.

REKLAMA

Spółka Polskie Domy Drewniane buduje w Środzie Śląskiej (Dolnośląskie) osiedle, na którym ma powstać 1,8 tys. mieszkań - podała w środę w komunikacie spółka.

"W naszej działalności koncentrujemy się nie tylko na rozwijaniu rynku budownictwa z drewna. Poszukujemy nowych sposobów na to, żeby nasze inwestycje były jak najbardziej nowoczesne, ekologiczne, energooszczędne. (...) Rozwój technologii wodorowej w obszarze dostarczania energii i ogrzewania mieszkań, który chcemy realizować wspólnie z firmą Sescom, doskonale wpisuje się w te cele. Oprócz planów ogrzewania wodorem naszych domów w Środzie Śląskiej podpisaliśmy także list intencyjny o powołaniu Dolnośląskiej Doliny Wodorowej" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Polskich Domów Drewnianych S.A. Tomasz Szlązak.

Spółka wskazuje na duży potencjał wodoru jako stabilnego źródła energii. Podkreślono, że wodór ma stosunkowo niską temperaturę spalania i nie wytwarza dwutlenku węgla oraz innych cząstek powodujących powstawanie smogu. "Nowoczesne metody pozyskiwania wodoru są oparte na energii pochodzącej z odnawialnych źródeł" - napisano w komunikacie.

Sławomir Halbryt, prezes zarządu SES Hydrogen oraz Sescom S.A., podkreślił, że rozwijanie zielonych technologii wodorowych jest niezbędne, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery. "Nasza firma już od ponad 10 lat pracuje nad technologiami wodorowymi, wdrażając i rozwijając nowe koncepcje techniczne i technologiczne, w tym objęte patentami. Współpraca z Polskimi Domami Drewnianymi jest dla nas bardzo ważnym etapem na drodze do upowszechniania wodoru w budownictwie mieszkaniowym" - powiedział Halbryt.

W komunikacie wskazano też, że celem powołania Dolnośląskiej Doliny Wodorowej ma być prowadzenie prac naukowo-badawczych, inwestycyjnych i wdrożeniowych w oparciu o potencjał gospodarczo-naukowy regionu. "Oprócz tego podmioty zaangażowane w ten projekt mają wspierać rozwój odnawialnych źródeł energii" - podkreślono.

Przypomniano, że europejska strategia osiągania neutralności klimatycznej zakłada, że do 2050 r. udział wodoru w koszyku energetycznym UE wzrośnie z obecnego poziomu poniżej 2 proc. do 13-14 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie