×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Budownictwo ma najsolidniej płacących kontrahentów

  • Autor: PAP
  • 08 cze 2022 10:51
  • Aktualizacja: 08 cze 2022 16:42
Budownictwo ma najsolidniej płacących kontrahentów
Budownictwo ma najsolidniej płacących kontrahentów, fot. shutterstock

Budownictwo to branża, która ma najsolidniej płacących kontrahentów - w porównaniu do poprzedniego kwartału ubyło o 10 proc. firm skarżących się na ponad 60 dniowe opóźnienia w realizacji należnych im płatności - wynika z badania Skaner MŚP w II kw.

REKLAMA

Z badania Keralla Research "Skaner MŚP" dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor przeprowadzonego wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw wynika, że w branży budowlanej w porównaniu do poprzedniego kwartału tego roku ubyło o 10 proc. firm skarżących się na ponad 60 dniowe opóźnienia i obecnie co siódma firma wskazuje na ten problem.

Jednocześnie przeterminowane zobowiązania budownictwa wobec dostawców i banków obniżyły się w I kw. br. o 0,5 mld zł (9 proc.) do niecałych 5,4 mld zł; sektor pozostaje jednak nadal jednym z najbardziej zadłużonych w gospodarce zaraz po handlu i przemyśle - wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

"Budownictwo po bardzo dobrym okresie zaczyna mieć problemy wynikające z inwazji Rosji na Ukrainę. Jeszcze gwałtowniej drożeją materiały, pogłębiają się braki surowców, ubyło też rąk do pracy" - zwrócił uwagę prezes BIG InfoMonitor, Sławomir Grzelczak. Dodał, że rosnące koszty budów, jak i finansowania zaczęły wpływać na stronę popytową. "Przedstawiciele sektora muszą cały czas trzymać rękę na pulsie i dbać o swoje należności bardziej niż kiedykolwiek wcześniej" - ocenił, komentując dla PAP dane o zaległościach oraz wyniki badania.

Badanie pokazuje też, że przedstawiciele firm budowlanych mają przygotowaną strategię na zachowanie płynności finansowej. 30 proc. z obawiających się negatywnych skutków wojny wstrzymała - lub planuje wstrzymać - nowe inwestycje. Co trzeci z pytanych chce wykorzystać rezerwy, a 15 proc. respondentów zdecydowało się aktywnie poszukiwać nowych rynków zbytu.

Zgodnie z badaniem niemal 73 proc. właścicieli firm budowlanych wyraża zdecydowane poparcie dla sankcji gospodarczych nakładanych na Rosję i Białoruś, mimo że mogą one negatywnie wpłynąć na ich finanse. Równolegle ponad połowa respondentów jest przekonana, że konsekwencje wojny w Ukrainie pogorszą kondycję ich firm.

Ponad 70 proc. reprezentantów budownictwa wskazuje na "jeszcze większy wzrost cen paliw i energii", który bezpośrednio przekłada się na wyższe koszty nie tylko dojazdów czy transportu materiałów, ale i mechanizacji prac. Niemal połowa zwraca natomiast uwagę na wzrost kosztów podwykonawców, a jedna trzecia na większe niż do tej pory trudności z pozyskaniem surowców i półproduktów.

Eksperci BIG InfoMonitor zwrócili uwagę, że w 2021 r. 30 proc. użytej w Polsce stali pochodziło z Ukrainy, Rosji i Białorusi. Z Białorusi importowano także cement i wysokogatunkowe kruszywa niezbędnych do budowy dróg i linii kolejowych oraz do produkcji betonu i prefabrykatów. W wyniku wojny łańcuchy dostaw zostały wstrzymane, a ceny stali i innych materiałów budowlanych "poszybowały w górę".

Jak zauważył Grzelczak, przedsiębiorcy muszą dokonywać teraz rewizji kontraktów, które są w toku, ponieważ może się okazać, że nie będą w stanie ich zrealizować. "Ich sytuacja jest o tyle trudna, że wojna jeszcze pogłębiła trwający już wcześniej impas na rynku materiałów budowlanych" - stwierdził.

Z kolei 17 proc. pytanych przedsiębiorców wskazuje, że problemem jest droższe finansowanie (kredyty i leasingi). Ponad 13 proc. firm budowlanych zauważyło, że na sytuację finansową ich przedsiębiorstwa negatywnie wpłynęła utrata kontrahentów z Rosji, Białorusi i Ukrainy.

"Dla wielu prowadzących firmy, niezależnie od wielkości czy branży, podstawowym problemem i największą przeszkodą będzie niepewność. W przypadku budownictwa będą to obawy dotyczące dostępności i ceny materiałów, rosnących cen energii oraz niewystarczającej liczby pracowników" - zaznaczył Grzelczak.

Najwięcej firm budowlanych z zaległościami względem banków i kontrahentów oraz najwyższe wartości długów przypadają na woj. mazowieckie, gdzie prawie 1,6 mld zł zadłużenia ma 7300 firm z branży. Druga jest Wielkopolska - z ponad 480 mln zł zaległości, a trzecia Małopolska (ponad 466 mln zł). Z kolei pod względem liczby dłużników drugą i trzecią pozycję zajmują woj. śląskie i dolnośląskie - odpowiednio 5934 i 4950 firm z problemami.

Najwyższa średnia zaległość przedsiębiorstwa budowlanego należy z kolei do firmy z Podkarpacia - 303 329 zł - wynika z danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie informacji kredytowych BIK.

Badanie w ramach cyklicznego projektu "Skaner MŚP" zrealizował Instytut Keralla Researchna próbie 500 firm, techniką wywiadów telefonicznych, termin: 5-26 kwietnia 2022 r. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie